Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... fosta sotie plus parinti ei se intretin din pensia ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

fosta sotie plus parinti ei se intretin din pensia alimentara pe care o platesc baietelului meu

fosta mea sotie nu a muncit niciodata sau daca a facut-o a fost pe perioade de citeva saptamani cautand motive nentemeiate sa nu mai continuie,acum sta impreuna cu parintii ei pe baza pensiei pe care o platesc baietelului meu in valoare de 650 lei noi,pot cere ca fosta mea sotie sa aibe un loc de munca ?precizez ca baiatul are varsta de 6 ani.mentionez ca nici parintii ei nu au alta sursa de venit
niki levis, utilizator
Din pacate nu exista un temei legal in baza caruia sa o puteti obliga sa se angajeze.
Pensia de intretinere este un drept stabilit de lege intr-adevar numai in favoarea minorului, insa aici este vorba de constiinta parintelui care administreaza acest drept si il foloseste si in interesul sau.:((
Daca doriti continuarea discutiei folositi optiunea raspunde- ati mai deschis inca inca un subiect cu aceeasi tema.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
greu de crezut ca 4 persoane traiesc din 650 lei lunar.
daca sunteti convins ca baietelul nu e bine ingrijit, adresati-va instantei pt reincredintare minor