avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1286 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... fosta sotie plus parinti ei se intretin din pensia ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

fosta sotie plus parinti ei se intretin din pensia alimentara pe care o platesc baietelului meu

fosta mea sotie nu a muncit niciodata sau daca a facut-o a fost pe perioade de citeva saptamani cautand motive nentemeiate sa nu mai continuie,acum sta impreuna cu parintii ei pe baza pensiei pe care o platesc baietelului meu in valoare de 650 lei noi,pot cere ca fosta mea sotie sa aibe un loc de munca ?precizez ca baiatul are varsta de 6 ani.mentionez ca nici parintii ei nu au alta sursa de venit
Ultima modificare: Marți, 10 August 2010
niki levis, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:38, 11 August 2010
Din pacate nu exista un temei legal in baza caruia sa o puteti obliga sa se angajeze.
Pensia de intretinere este un drept stabilit de lege intr-adevar numai in favoarea minorului, insa aici este vorba de constiinta parintelui care administreaza acest drept si il foloseste si in interesul sau.:((
Daca doriti continuarea discutiei folositi optiunea raspunde- ati mai deschis inca inca un subiect cu aceeasi tema.
Ultima modificare: Marți, 10 August 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
greu de crezut ca 4 persoane traiesc din 650 lei lunar.
daca sunteti convins ca baietelul nu e bine ingrijit, adresati-va instantei pt reincredintare minor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de vizita ptr copil minor rokhsana rokhsana Buna ziua. Sunt căsătorită de 4 ani, iar soțul meu are un băiat de 10 ani pe care nu il poate vedea, deoarece fosta concubina nu il lasa. Am zis ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara mycuta_bubu mycuta_bubu sotul meu are un baietel din alta casatorie ,as dori sa aflu cum se poate sista o pensie alimentara . e legal sa nu mai platesti pensie alimentara in ... (vezi toată discuția)
Numele copilului furtunika22 furtunika22 buna...am si eu o intrebare si cred ca sunteti in masura sa ma ajutati daca nu va cer prea mult...sunt divortata de 5 ani....am un baietel de 5 ani ... (vezi toată discuția)