avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate roiban

Activitate roiban

Răspuns la discuția Succesiune, alegerea notarului
multumesc ptr raspuns

am vorbit cu un avocat si a spus ca este de durata....4-5 ani
BUNA ZIUA
-Mama a decedat in urma cu 8 ani
-suntem 2 mostenitori eu si sora care locueste in casa mamei
-in2010 am scos de la notar certificat de calitate de mostenitor avind nevoie pentru schimbare contract energie electrica
-eu nu am nici o pretentie la casa urmind sa ramina sora in ea
-am fost la notarul care a eliberat certificat de calitate de mostenitor iar pentru succesiune solicita o suma foarte mare (4.600 lei) valoarea casei fiind de 200.000 lei conf finantelor (sora avind o pensie de 500 lei)urmind ca sa se faca si partajul contra unei alte sume de bani
-am fost si la alti notari si toti au refuzat spunind ca cel care a eliberat certificat de calitate de mostenitor trebue sa faca si succesiunea

cum ne sfatuiti sa procedam
- referitor la ,,pierderea temporară a capacităţii de muncă (ca urmare a unui accident), trebuie certificată printr-un document medical emis de o autoritate competentă", aceasta a fost certificata prin fisa UPU emisa de spitalu de urgenta ( autoritate competentă) in ziua evenimentului, dar fiind deja in CM, legal nu se putea emite alt concediu medical pentru entorsa
- o sa solicit la firma asiguratoare daca este menţionată în Specificaţia Poliţei perioada de timp calculată în număr de zile pentru care nu se plătesc indemnizaţii.

mentionez ca asiguraea este pentru riscuri acoperite 24 ore din 24
buna ziua
-firma a incheiat asigurare de accidente a angajatilor (platita de firma)
- pe data de 14.01.2017 fiind in concediu medical (probleme inima pe perioada 11-20 . 01 2017).am alunecat si m-am procopsit cu o entorsa la picioru sting confirmata de spitalu de urgenta prin fisa UPU
-fiind deja in CM nu am primit alt concediu medical pentru entorsa
-de pe 22 am primit alt CM pentru 9 zile cu diagnostic entorsa.
- am trimis toata documentatia la firma de asigurari si am fost instintat ca primesc despagubiri numai pe cele 9 zile cu diagnostic entorsa

intrebare: pentru perioada 14-20. 01.2017 este corect sa nu primesc despagubiri pentru ca deja eram inCM cu alt diagnostic?
va multumesc

nu se poate la alt notar deoarece acesta a eliberat certificat de calitate de mostestitor...
in partaj e trecut imobilu si terenu anexele sunt ulterior construite si apar in cadastru
eu intrebam daca se poate face intabulare cu cadastru din 2001sau trebue facut alt cadastru pe numele mostenitorilor ca proprietaru e decedat...
nu stiu daca sunt trecute toate in fiscal ca nu l-am scos
iar in actul de proprietate e trecut imobil si teren nu sunt anexe nu erau construite dar sunt in actele de cadastru
singura problema e ca nu a fost facuta intabularea
intrebarea e se poate efectua intabulare cu cadastru din 2001?
am hotarire judecareasca pentru mama (decedata mostenire de la parinti)cu partaj voluntar intre frati, iar notaru a spus ca fara extras de carte funciara nu poate sa faca succesiunea, iar fiscalu are termen 30 zile
spune ca asa poate identifica si evalua masa succesorala legal