avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, alegerea notarului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, alegerea notarului

BUNA ZIUA
-Mama a decedat in urma cu 8 ani
-suntem 2 mostenitori eu si sora care locueste in casa mamei
-in2010 am scos de la notar certificat de calitate de mostenitor avind nevoie pentru schimbare contract energie electrica
-eu nu am nici o pretentie la casa urmind sa ramina sora in ea
-am fost la notarul care a eliberat certificat de calitate de mostenitor iar pentru succesiune solicita o suma foarte mare (4.600 lei) valoarea casei fiind de 200.000 lei conf finantelor (sora avind o pensie de 500 lei)urmind ca sa se faca si partajul contra unei alte sume de bani
-am fost si la alti notari si toti au refuzat spunind ca cel care a eliberat certificat de calitate de mostenitor trebue sa faca si succesiunea

cum ne sfatuiti sa procedam
Cel mai recent răspuns: roiban , utilizator 12:32, 28 Martie 2017
Dacă nu aveți venituri mergeți la instanta și sa obțineți scutire de taxa de timbru.
E mai ieftin asa.
Cu notarul nu cred ca o veți rezolva.
multumesc ptr raspuns

am vorbit cu un avocat si a spus ca este de durata....4-5 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este ce a mai buna varianta pentru dezbaterea mostenirii? burdusel liviu burdusel liviu Tatal meu a avut doua casatorii.Cu prima sotie a cumparat terenul de casa in 1952 si au construi 1 camera si o bucatarie . Nu au avut copii.Nu stiu in ce an au ... (vezi toată discuția)
Retinere ilegala de acte popescuisabelaangela popescuisabelaangela Buna ziua ! in urma decesului tatalui meu ,fiind unica mostenitoare a lui ,am cerut actul de deces, actele masini ... care erau in posesesia verului meu. Nu a ... (vezi toată discuția)
Intabulare petimihail petimihail Am o sora si parintii nostrii au lasat toata averea pe numele nostru prin testament facut la notar ei raminind numai cu calitate de uzufruct viager . la ... (vezi toată discuția)