Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, alegerea notarului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, alegerea notarului

BUNA ZIUA
-Mama a decedat in urma cu 8 ani
-suntem 2 mostenitori eu si sora care locueste in casa mamei
-in2010 am scos de la notar certificat de calitate de mostenitor avind nevoie pentru schimbare contract energie electrica
-eu nu am nici o pretentie la casa urmind sa ramina sora in ea
-am fost la notarul care a eliberat certificat de calitate de mostenitor iar pentru succesiune solicita o suma foarte mare (4.600 lei) valoarea casei fiind de 200.000 lei conf finantelor (sora avind o pensie de 500 lei)urmind ca sa se faca si partajul contra unei alte sume de bani
-am fost si la alti notari si toti au refuzat spunind ca cel care a eliberat certificat de calitate de mostenitor trebue sa faca si succesiunea

cum ne sfatuiti sa procedam
Dacă nu aveți venituri mergeți la instanta și sa obțineți scutire de taxa de timbru.
E mai ieftin asa.
Cu notarul nu cred ca o veți rezolva.
multumesc ptr raspuns

am vorbit cu un avocat si a spus ca este de durata....4-5 ani