avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1523 soluții astăzi
Forum Activitate euella2010

Activitate euella2010

Cazierul este valabil 6 luni dar oricum ei iti vor face altul depinde unde te angajezi E bine sa-l faci si sa l apostilezi ...sotul meu care lucreaza in azile in anglia il face la angajare insa conteaza ff mult referintele de la angajatorii anteriori... e bine sa ti traduci si apostilezi toate actele de indentitate nu se stie la ce ti vor folosi insa vechimea in munca nu stiu ce sa ti spun...am auzit ca ptr doctori e valabila adeverinta asta ! Stiu pe cineva care e doctor in Germania si a umblat mult dupa acte prin romania parca si dupa vechimea asta .
Eu mi am scos adeverinte de la angajatorii mei dar se apostileaza numai anumite acte nu orice ...apoi s emai pûn apostile care legalizeaza traducerile.
Cam atit pot sa ti spun !Succes
Buna
Nu te chinui cu apostilari inutile fiindca inafara ca sa te angajezi nu ti se cere asa ceva ...conteaza doar experineta pe care o ai si referinte...Nu stiu in ce tara vrei sa pleci dar nu cheltui bani degeaba .Eu stau cu maldar de documente traduse si apostilate si nu mi -au folosit.Nici macar diplomele de facultate sau de cursuri.
Succes
daca un certificat de casatorie obtinut de la autoritati britanice este transcris in limba romana inseamna ca legea aplicabila e cea romana?
Daca nu as transcrie acest certificat inseamna ca legea aplicabila e cea britanica?
Multumesc
Cartificatul de casatorie nu este obtinut la Ambasada Romaniei ci la Starea Civila din Anglia , nu stiu care e legea britanica cu privire la proprietatile dinafara UK..daca sotul meu face o declaratie la notar britanic ca nu are nici o pretentie asupra apartamentului este deajuns ?
Va multumesc

Are vreo importanta daca certificatul de casatorie este obtinut in Anglia?
Apartamentul parintilor mei a fost trecut pe numele meu cu ani in urma.As vrea sa stiu daca in cazul decesului meu sotul meu are drepturi asupra acestui apartament, in timpul casatoriei stiu ca nu poate avea nici un drept.Cum ii pot trece din nou pe parintii mei ca proprietari , daca acest lucru se poate face dupa casatorie oricind sau numai dupa un numar de ani

Va multumesc
Ma voi casatori luna aceasta in Marea Britanie- Londra cu un cetatean roman.
Are drepturi asupra casei mele cumparate in Romania daca oficiem casatoria dupa legea britanica?
Pot face un financial settlement in UK care sa fie valabil in romania?

VA MULTUMESC
Va multumesc pentru raspuns , ati putea sa-mi mai dati o lamurire?
Cum fac dovada vechimii in munca si in acelasi timp sa fie si apostilat documentul? Cartea de munca , spre ex , vizata de itm se poate apostila?
Buna ziua
S-a mai lovit cineva de o apostilare a unei adeverinte de vechime in munca vizata de CNPAS?
Cum se obtine ? Cine o elibereaza??