avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate seby_red_dogg

Activitate seby_red_dogg

Buna ziua! O femeie nascuta la 01.09.1958 cand trebuia sa iasa la pensie pentru limita de varsta?
a) cf tabelului din L 263/2010 ar fi trebuit sa iasa in noiembrie 2019 ?????
b) cf. art. 53 din L 263/2010 la data de 01.09.2021 (la implinirea varstei de 63 de ani) ???
Multumesc!
Buna ziua !
Din cauza intarzierii declansarii procedurii de scoatere la concurs a posturilor de director financiar contabil si director medical, a aparut urmatoarea situatie: contractele de administrare actuale expira pe 05.12.2017 respectiv 07.12.2017, in timp ce noile contracte se pot semna in data de 11.12.2017. Am urmatoarele intrebari:
1. Poate functiona spitalul fara comitet director cateva zile (din 07.12 pana in 11.12) ?
2. Le pot incadra pe cele 2 persoane pe posturile initiale de economist respectiv medic?
3. Poate decide autoritatea publica locala, ca ordonator principal de credite, printr-o dispozitie, sa prelungeasca prezentele contracte cateva zile, in conditiile in care cele 2 contracte s-au incheiat pe 3 ani si s-au prelungit, cf. legii, de 2 ori cu cate 3 luni ?
Multumesc anticipat !
In urma cu cateva saptamani, am fost implicat intr-un eveniment rutier, masina mea fiind tamponata de 2 ori, de catre o "blonda", care nu a stiut sa tina piciorul pe frana in panta. S-a facut procesul verbal, a fost gasita vinovata, insa in momentul in care s-a prezentat la politie, a venit fara polita RCA, cu toate ca avea asigurarea valabila. Agentul de politie insa nu a trecut seria RCA-ul pe procesul verbal, iar persoana vinovata refuza sa imi dea asigurarea. Ce ramane de facut in acest caz? Multumesc aniticipat
Buna ziua !
Un consilier local a fost desemnat in Consiliul de Administratie al spitalului in care lucrez dar exista 2 probleme:
A) cf. art. 186 alin. 2 lit. b) din Legea 95/2006, trebuie sa fie economist si nu este;
B) sotia lui lucreaza in spital.
Se poate considera ca exista conflict de interese, acestia fiind sot si sotie? Pot invoca art. 79 alin. 1 lit. c) din Legea 161/2003?
Va rog un raspuns cat se poate de repede...
Multumesc!
Buna ziua! Daca inca mai cautati raspunsuri...corect si legal, cred, ca este varianta 1.
Buna ziua!
Lucrez intr-un spital aflat in administrarea autoritatilor locale si s-a primit o amenda pt. lipsa rovinietei la salvare. Soferul a zis ca nu a avut/platit nici o rovinieta pana acum.
Va rog sa-mi spuneti daca o salvare a unui spital, nu a serviciului judetean de ambulanta, este scutita de plata rovinietei in conformitate cu art. 3 alin. 1 lit. a) pct. iii.
Daca intr-adevar este gresita, se poate anula doar pe cale judecatoareasca?
Multumesc!
Buna dimineata!
La institutia noastra s-a initiat o achizitie directa (cf. art. 19 din OUG 34/2006) a unui contract de lucrari fara a publica un anunt de participare in SEAP. Trebuia publicat anuntul sau nu? Daca trebuia publicat, care-i sanctiunea/cuantumul amenzii?
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
In urma unui control al Curtii de Conturi, s-a stabilit ca salariatii ar fi primit sume necuvenite ( suntem un spital si am depasit limita de 70%). Am intentat actiune impotriva masurii de recuperare a prejudiciului dar am pierdut si pe fond si recursul.
Am inteles ca, fiind personal contractual, nu se poate retine din salariu pe baza unei decizii ci ar trebui ca spitalul sa dea in judecata salariatii.
Este corect?
Discuție Prejudiciu ...
In urma unei misiuni de audit a Curtii de Conturi, efectuata anul trecut pt. anul 2011,
s-a constatat un prejudiciu de 151.000 lei. Unitatea noastra este un spital si s-a constatat incalcarea unui articol din Legea sanatatii care limita drepturile de personal la maximum 70 % din fondurile decontate de catre CNAS, din aceasta cauza s-a depasit fondul de salarii.
Am facut contestatie, care s-a respins, iar momentan suntem in litigiu la tribunal.
Intrebarea este daca vom pierde ce se intampla cu suma mentionata mai sus?
Adica fiind prejudiciat spitalul, banii vor ramane spitalului? Sau unde va trebui sa viram acesti bani?
Va multumesc!
Stie cineva care este procedura in cazul in care nu vrem sa semnam contractul-cadru cu CAS din cauza sumelor ffffffff mici pe care le vom primi?
Asteptam publicarea normelor dar presupun ca au acelasi text ca si in proiectul expus pe site-ul CNAS.