avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate michu61

Activitate michu61

Discuție Credit banca
Pana in luna martie 2018 am avut serviciu cu un salariu de 5500 lei. Din luna aprilie 2018 am iesit la pensie anticipat cu o pensie de 1470. Anterior pensionarii am contractat un credit la o banca. De un an banca imi retine rata 1200 lei. Din pensie raman cu aprox. 270 lei. Aceti bani nu imi ajung de subzistenta. Restul datoriei este de 30400 lei. Vreau sa diminuez rata la 1/3 din pensie cum prevede legea. Daca banca nu este de acord sa negocieze si sa refinanteze creditul? Ce am de facut?
Sunt in litigiu cu asociatia, nu se prezinta documentele solicitate, mi-am angajat avocat si a trecut un an de cand se taraganeaza procesul din cauza administratorului. In luna mai a dat un raspuns din pix si neprobat. Dar o sa merg mai departe, cunosc si faptul ca a rostogolit penalitatile, Imi doresc sa fie un precedent pentru toti romanii si sa nu mai aplecam capul in fata tuturor mai ales ca banii ii muncim nu ii furam.:((:strong:
Răspuns la discuția Cheltuieli intretinere
Va multumesc pentru raspuns. Cu acesta ocazie am reusit sa parcurg atat Legea nr.230/2007 cat si HG nr.1588/2007. Am constat ce listele de cheltuieli nu erau afisate in termenul prevazut de actul normativ. Am solicitat sa mi se prezinte detaliat debitul catre asociatie. In urma solicitarii scrise catre asociatia de proprietari o sa mi se prezite detaliat debitul. Mai departe o sa vad.
Răspuns la discuția Cheltuieli intretinere
Va multumesc pentru raspuns, ma incadrez in cele 5 zile si depun o adresa prin care solicit potrivit L nr. 230 si HG 1588 sa mi se prezinte documentele care au stat la baza calculului debitului.
O sa va tin la curent despre relatia administrator - proprietar.
Sper sa fac ceva bine pentru toti proprietarii.
Răspuns la discuția Cheltuieli intretinere
Am mai avut probleme privind calculul datoriei la asociatie. Nu am primit niciodata lamuriri legat de modul de calcul al penalitatilor. Din alte surse am ajuns la concluzia ca se calculeaza penalitate la penalitate. Este un tabel in excel in care se introduc datele curente, si se aplica formula de calcul. Nu ma putut lamuri nimeni de ce se calculeaxa astfel. Recunosc nu sunt o buna platnica. Daca pana acum am platit cu ochii inchisi acum nu mai vreau acest lucru. Eu vreu sa stiu cat din debit reprezinta apa, gaz, salar administrator, intretinere (desi aceasta o fac locatarii pe banii lor), cat este penalitatea calculata etc.. Asa cum la o societate comerciala ti se cere sa prezinti analitic soldul contului asa am pretentia si eu de la administrator, si pentru acest lucru este platit. Raspunsul NU SE POATE l-am mai primit si nu il mai accept. Vreu sa merg mai departe in cazul in care procedeaza corect.
Administratorul Asociatiei de proprietari mi-a trimis o Notificare prin care mi se cere sa platesc un anumit debit X in termen de 5 zile, in caz contrar, ma va actiona in instanta, cu suportarea cheltuielilor de judecata si mai departe ... pana la executarea silita.
Intrebarea mea este: Pot sa cer administratorului sa imi justifice componenta debitului restant (justificare pe baza de probe). Daca da, va rog sa imi specificati baza legala, pentru ca vreau sa merg mai departe. :(
Va multumesc!
Eu am inteles si inteleg, ca intocmirea actului aditional intra in raspunderea celor care au intocmit contractul de achizitii publice, cuprins in Planul anual de achizitii publice.
Contractul de Achizitii Publice (bunuri materiale si servicii) se incheie pentru perioada unui exercitiu financiar. Inainte de sfarsitul anului este nevoie de incheierea únor acte aditionale Pentru anumite Servicii si bunuri materiale indispensabile institutiei pana la aprobarea bugetului de cheltuieli. Cine Raspunde de intocmirea actului aditional pentru achizitiile Sus, avind mentionate în vedere ca acestea aprobate Trebuie Pana Sfarsitul anului financiar? Pun aceasta intrebare ca in momentul de fata, în Instituţia în îngrijirea lucrez nu se declara nimeni raspunzator, mai precis Fiecare atribuie aceasta Sarcina La fiecare si nimanui. Sunt intr-o mare dilema, nu gasesc raspuns ONU. #-o Multumesc!
Discuție Normarea muncii
Cum pot determina norma de munca pentru un ingrijitor dintr-o institutie publica?. Care sunt criteriile de stabilire anormei de munca? Va multumesc!
Pana in prezent mi-au fost de mare folos informatiile de pe forumul avocatnet.ro. Ca utilizator nou, ma intereseaza cadrul legal care reglementeaz:(a utilizarea stampilelor si sigiliilor, nu am reusi sa deschide comentariile privind Registrul de evidenta a sigiliilor si stampilelor. multumesc!:(