avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate lucia horhoiu

Activitate lucia horhoiu

Buna ziua,
rog indrumare si ajutor in urmatoarea problema:
persoana cu I.I in Romania poate desfasura activitate in domeniul Demolari constructii in Germania in baza unui contract de prestari servicii- antrepriza cu o firma germana ?
si daca da, imi poate spune cineva , pe scurt, care ar fi pasii de urmat (institutii si documente) ?
Mentionez ca activitatea din Germania ar fi 9-10 luni/an.
Va multumesc frumos.
Este vorba despre anii 1968-1984 si se solicita doar documentele justificative pentru 3 luni din aceasta perioada .Cum nu mai exista pontaje si nici fluturasi din acea perioada , ce document se poate totusi elibera care sa confirme autenticitatea adeverintei respective.( Mentionez ca a fost eliberata si refacuta de 2 ori si de 2 ori a fost respinsa pentru constatatea unor erori in completare) Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua,
Am o nelamurile si va rog sa ma ajutati cu un raspus. Un fost angajat in Romania solicita o adeverinta privind vechimea in munca si stagiul de cotizare pentru calcularea pensiei in Germania. I se elibereaza o adeverinta de la firma din Romania unde a lucrat, dar aceasta adeverinta a fost gresita,in sensul ca in mai multe luni din perioada in care a lucrat ii apar fie mai putine zile lucrate decat cele lucratoare din luna fara explicatii ( concediu, nemotivat...), fie zile lucratoare cu zecimale etc. Casa de pensii din Germania solicita fostului angajat refacerea adeverintei respective + copii dupa statele de plata din cateva luni, autoritatile indoindu-se de autenticitatea adeverintei. Firma din Romania refuza eliberarea unor copii dupa statele de plata ( copii in care sa apara doar persoana respectiva nu si alti angajati).Exista un articol de lege prin care se interzice eliberarea copiilor dupa statele de plata ? Multumumesc
Multumesc mult pentru raspuns. Eu am calculat un salar net de 510 dupa oprirea contrubutiilor si a impozitului la un salar minim brut de 670 lei.O sa va urmez sfatul ,multumesc inca odata.
Buna ziua,
Am primit o comunicare de infiintare a popririi din veniturile nete pentru un salariat care este angajat cu 2 ore si un salar net de 280 lei.Am citit in codul de procedura civila la articolul 409 urmatoarea fraza"Veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum".As avea rugamintea daca ma poate ajuta cineva cu interpretarea acestui aliniat....
ar fi corect si legal daca i-as retine persoanei respective 1/3 din 25 lei (suma ce ar depasii jumatate din cuantumul salariului minim net pe economie)? Mentionez ca persoana respectiva nu mai are alte surse de venit .
Multumesc mult.
multumesc mult pentru raspuns.cu poprirea pentru contul de pensie alimentara m-am lamurit.Notificari de la banca am primit doar pe numele fostului sot,nu i-am deschis corespondenta.....pot spune....Pe numele meu ca si coplatitor nu am primit nici o notificare de la banca.Multumesc inca odata.O zi buna!
buna ziua ,am problema si anume :in perioada cand am fost casatorita(acum sunt divortata)sotul meu a contractat un credit la care am semnat ca si coplatitor.Cat am locuit impreuna rata creditului respectiv a fost platita lunar in momentul in care ne-am separat in fapt a ramas ca fostul sot sa plateasca ratele..nu s-a intamplat asa .acum dupa aproape ani am primit sentinta de executare silita cu obligatia retinerii din salar a pana la 1/2 din venituri fara a primi in prealabil o notificare scrisa de la banca cu care s-a incheiat contractul de credit.firma la care lucrez a procedat la retinerea din salar iar pe deasupra mi-a fost blocat si contul bancar unde primesc pensia de intretinere pentru copilul minor care mi-a fost incredintat dupa divort.Executorul judecatoresc sustine ca nu a stiut ce sume intra in acel cont....nu are obligatia sa verifice in prealabil?si as dori sa mai intreb daca se mai poate face ceva in cazul retinerii din salar ...se poate da banca in judecata pe motiv ca nu am primit pe numele meu nici o notificare in sau somatie de plata?