avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate maia45

Activitate maia45

Răspuns la discuția schimbare administartor
Va multumesc mult pentru promptitudine dar as mai avea nevoie de unele detalii : in aceasta societate cu raspundere limitata suntem doi asociati , iar asociatul meu se opune schimbarii administratorului, deci nu vom lua niciodata o hotarare de schimbare a administratorului. Faptul ca eu sunt actionar 99 % schimba cu ceva aceasta situatie?
Buna seara

Sunt actionar majoritar , 99 %, intr-un SRL cu 2 actionari, administratorul este o terta persoana. eu doresc sa schimb administratorul dar din diferire motive asociatul meu se opune. Cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie?

Va multumesc
Buna ziua,

Guvernul a adoptat Ordonanta de Urgenta privind contractele de credit pentru consumator.Numarul comisioanelor aferente contractului de credit a fost limitat la patru: comision de administrare credit, comision de rambursare anticipata dupa caz, comision de penalizare pentru intarzierea la plata si comision unic pentru servicii prestate la cererea consumatorilor.

Intrebare:

Deci ,va fi eliminat comisionul de risc?
Buna ziua,

Guvernul a adoptat miercuri Ordonanta de Urgenta privind contractele de credit pentru consumator.Numarul comisioanelor aferente contractului de credit a fost limitat la patru: comision de administrare credit, comision de rambursare anticipata dupa caz, comision de penalizare pentru intarzierea la plata si comision unic pentru servicii prestate la cererea consumatorilor.

Intrebare:

Deci ,va fi eliminat comisionul de risc?
Buna ziua

srl are in patrimoniu un imobil cumparat prin credit.Acest imobil este inchiriat dar sunt mari greutati la achitarea ratelor catre banca.Creditul a fost garantat cu acest imobil.In cazul neachitarii ratelor banca va scoate la vanzare acest imobil, dar posibil ,valoarea actuala a imobilului nu acopera valoarea creditului.Ce se imtampla in acest caz?Firma mai are in patrimoniu inca 2 imobile care nu sunt ipotecate si sunt grevate de orice fel de datorii.Banca are dreptul sa se atinga de aceste 2 imobile?

Cu stima,
Va multumesc
Buna ziua,
Urmeaza sa ma stabilesc peste cateva luni in Elvetia(casatorie).am 46 ani si lucrez de28 ani,timp in care am cotizat la fondul de pensii de st si mai recent si la un fond privat.Ce se va imtampla cu aceste sume?Ar fi indicat sa cotizez in continuare chiat daca voi lucra in Elvetia?Cand voi avea dreptul lapensie in Romania,in aceste conditii?

Va multumesc:)