avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate MADLENEFF

Activitate MADLENEFF

Am ajuns in faza in care mi se cere sa desemnez avocatul care sa ma reprezinte. Pot sa cer sa ma reprezint singur in acest proces, desi nu am studii de drept si nici limba engleza nu o stapanesc la perfectie.
Am primit admisibilitatea cauzei si am fost instiintata cu privire la faptul ca a fost notificat Guvernul. As vrea sa stiu cat mai dureaza de acum pana la primirea unei sentinte. Si daca se poate mai multe detalii despre duratele intre etape. Am inteles ca undeva in timp ar trebui ca Guvernului sa i se recomande o procedura de rezolvare amiabila a cauzei. Va multumesc aniticipat!
Ma scuzati ca tot insist insa situatia este de asa natura...Revin si va intreb, daca reusesc sa negociez cu executorul (care probabil ca nu are nici o obligatie legala sa dea curs negocierii) si in urma negocierii reusesc sa obtin un alt termen pentru achitarea datoriei, asta implica stoparea sau suspendarea actiunii executarii silite? Va multumesc inca o data!
Este vorba de un imprumut la un camatar...este mai putin probabil sa fie deacord cu o actiune de esalonare a datoriei...sau poate nu am inteles eu prea bine. Actiunea de contestare a executarii trebuie facuta intr-un anume termen? Multumesc foarte mult.
Buna ziua. Acum un an am facut un imprumut in nume personal garantand cu apartamentul, semnand la notariat un contract de imprumut intre mine si cel care mi-a dat acel imprumut. Nu am reusit sa restitui imprumutul iar creditorul vrea sa apeleze la serviciile unui executor pentru a-mi vinde apartamentul. Ceea ce vreau sa stiu este daca pot sa initiez vreo actiune de stopare a executarii silite. O forma de esalonare a datoriei sau orice altceva pentru ca am inteles ca executorul poate, in baza actului semnat de mine, sa-mi vanda casa fara a avea nevoie si de o semnatura din partea mea. Va multumesc.
Răspuns la discuția Aparator pt CEDO.
Multumesc pentru lamuriri. Daca ma credeti din 1996, de cand ne-a fost distrusa afacerea de catre institutiile statului, ne-am saturat sa asteptam. Oarecum urgenta este, pt ca am ajuns sa traim doar din pensia de boala a sotului meu. Boala care s-a agravat din cauza starii de detentie la care a fost supus, fara probe, si fara condamnare pe timp de 14 luni. De fapt in ce consta aceasta stare de urgenta? Ce conditii trebuie sa intrunesti pt ca sa-ti fie judecata cererea in stare de urgenta? Multumesc inca o data.
Răspuns la discuția Aparator pt CEDO.
Buna dimineata.Sa inteleg ca deja am trecut de o prima examinare? V-am mai spus ca am inceput sa-mi fac probleme pt ca luna aceasta am implinit 5 ani de cand astept sa se hotarasca daca este o cerere admisibila sau nu. Ar pute acest termen lung sa-mi dea cu ceva de banuit?
Răspuns la discuția Aparator pt CEDO.
Buna seara, nu am trecut de faza admisibilitatii dar pt ca se intarzie nefiresc de mult incep sa cred ca ar fi mai bine daca as apela la serviciile unui avocat. Cererea am facut-o singura pt ca am mai initiat o actiune la CEDO acum cativa ani printr-o avocata care se pare ca nu avut alta intentie decat sa ma pacaleasca. Nu sunt procesomana insa vreau cu indaratnicie sa demonstrez nevinovatia si sa primesc si bani pt tot ce am patit. Stiu ca nu se rejudeca o cerere inadmisibila dar acesta nu este cazul meu. Daca va intereseaza acest caz as putea sa va trimit un memoriu cu firul actiunii si copii dupa actele pe care le-am trimis la CEDO, banuiesc ca din astea toate ati putea sa va dati seama daca cererea este admisibila sau nu.
Am inaintat in luna mai 2005 o plangere la CEDO. As avea nevoie de un avocat care sa ma reprezinte in aceasta chestiune.
multumesc mult