avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1582 soluții astăzi
Forum Activitate taniusca83

Activitate taniusca83


Buna ziua, as avea si eu o intrebare la dumneavoastra am fost somera pana in data de 1 august in acest timp fiind insarcinata, din data de 1 august mama angajat la o prietan ptr avea cele 12 luni anterioare nasterii ptr a benefecia de indemnizatie, as vrae sa va interb dc pot intra in concediu prenatal incepand cu 15 sept avand in vedere ca trebuei as nasc in jurul datei de 10 oct, daca sunt angajata doar de o luna si jumatete la ea sau nu am voie ca sa platesc mai putin impozit la stat, va multumesc si astept un raspuns
Răspuns la discuția Sunt insarcinata si somera.....
Buna ziua, as avea si eu niste nelamuri la dumneavoastra daca ma puteti ajuta, sunt somera pana la data de 1 august 2010 si sunt insarcinata si data nasterii probabila 10 oct 2010, ca sa beneficiez de indemnizatie am vb cu o prietena sa ma angajeze la ea la firma 2 luni si cat trebuie pana la nastere ca sa beneficiez de indemnizatie, ii achit eu darile la stat, intrebarea mea este cum se face cu concediu ala obligatoriu postnatal de 42 de zile, trebuie sai mai platesc prietenii mele inca 42 de zile dupa nastre si concediu sau ala nu se achita la stat nimik, va rog sa ma lamuriti cand voi putea depune dosarul pentru indemnizatie ??? va multumesc
Buna am si eu o intrebare la dumneavoastra, sunt somera in acte de la 1.11.2009 si am ramas insarcinata intre timp acum sunt in 2 luni insarcinata, somajul mi se termina pe 1.08 si as ramne descoperita vreo 2 luni , as vrea sa stiu ce asa putea face ca sa beneficiez de indemnizatie de crestere copil, ma pot angaja fictiv la vreo prietena sai platesc cas in cele ultime 2 luni de sarcina e legal asa ceva, astept raspunsul dumneavoastar va multumesc
Răspuns la discuția cand imi voi primi somajul
Buna am fost astzi la posta si nu mi-a venit somajul inca dci mai am de asteptatat inca o luna, sunt de aproape 4 luni in somaj in acet dar banii ii asteptam pana ne plictisim sper ca in martie sa ii primesc pe toti dc tot am asteptata atata
Răspuns la discuția cand imi voi primi somajul
Va multumesc ptr raspuns voi astepta postasul, deci sa ma explic eu am fost concediata de pe 1 noiembrie si daca te duci si depui dosarul in tremen de 30 de zile de la concediere ei somajul de la data respectiva adica 1 noembr, am fost la ei sa ma programez ptr a depune dosarul pe la sf lunii noiembrie adica mam incadrat in cele 30 zile, miau dat un nr de inregistarre si mai zis sa vin cu dosarul abia pe 21 in ca sunt foarte multe, mama prezentata pe 21 ian am depsu dosarul si in cartea de munca miau scris ca sunt in somaj de la 1 noiemb, apoi am fost pe 12 feb si miam pus prima viza acum astept si eu abnii aai odata sper sa ajunga pana la sf lunii ca stau de 4 luni in somaj si ei banii dupa atatea luni de te doare capul, va multumsc ptr rasunsuri
Răspuns la discuția cand imi voi primi somajul
am uitat sa specific ca dosarul lam depus pe 21 ian dar sunt in somaj de la 1 noiembrie atunci au inregistrata ei dosarul cand mam programat ptr a depuen dosarul, as vrea sa stiu dc o sami vina pe toate lunile din ura odata, si sa astept postasul deci sa nu ma duc la posta, va multumesc
Răspuns la discuția cand imi voi primi somajul
Buna, as avea si eu o intrebare, am fost programata din noiembrie si am depus dosarul abia pe 21 ianuerie, am primit si prima viza pe 12 febr, si as vrea sa stiu cand voi primi primii bani si dc voi primi vreun aviz prin posta sau trebui sa merg eu la posta sa intreb si pe ce data a lunii, va multumesc