avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1252 soluții astăzi
Forum Activitate nvp_playboy

Activitate nvp_playboy

Exista exceptii de la aceasta regula, pentru aprobare constructie ?
Drum de minim 3,50 m (o banda) pentru drumuri cu lungimea de maxim 30 ml ;
- de minim 7,00 m (doua benzi) pentru drumuri cu lungimea intre 30 ml si 100 ml si cu trotuar cel putin pe o latura(de 1m), supralungiri pentru manevre de intoarcere la capat.
Speta in cauza, un drum montan de cca 200m , imposibil de largit peste 3 m., aflat in prelungirea drumului existent in acte, care are 3m.
Pot construi pe un teren de 30/40 dar cu deschidere la drum de 6 m? E o parcela in capatul strazii. Sau fac dezmembrare si lungesc drumul inca 12 m?
Răspuns la discuția Vanzare auto, proprietar decedat
Nu mi amintesc exact . Cred ca am scos fiscal si la adresa matusii, erau datorii zero,figura masina iar numele de fam sunt toate la fel.
In urma decesului unui unchi, am cumparat auto de la matusa. Nu am reusit finalizarea actelor ,deoarece unchiul nu aparea la finante . Doar am trecut auto la inpozit pe numele meu. Pe certificat apare numele unchiului.
Vreau sa vand masina .
Am : fiscal pe numele meu cu datele masinii, certificat deces unchi, testament de la unchi spre matusa.
Imi sunt suficiente aceste acte ?
1 Bloc cu 2 etaje , vine si matura odata pe saptamana , poate spala odata la 2. De sters unele altele nu am vazut nici o femeie de servici de cand sunt eu.Geamuri spalate? Usi sterse? paianjeni? hai sa fim seriosi...la ora 9 dispare de pe scara si o mai vedem peste o saptamana.
Curatenie pe langa bloc, in boxa, in spate? facem noi cand avem timp.
Cat despre furat ,am vazut-o, nu doar o banuim.
O sa intreb tot aici:
FEMEIA DE SERVICIU ESTE OBLIGATORIE ? Sincer,eu fac mai multa curatenie decat ea pe langa bloc si 2 am prins-o cu niste obiecte care cica ar sta mai bine la ea in casa.
Discutand cu restul proprietarilor am ajuns la concluzia ca este cam in plus, acum nu stim daca nu este obligata Asociatia sa aiba femeie de servicu..

Alta era intrebarea !

Nu ma intereseaza peste 30 de ani sa primesc pensie, 65 de ani nu mai prindem multi, vroiam sa stiu, daca acesti 5 ani ii pot folosi ca si vechime acum, pentru a avea parte de alta grila la calculul salariului
Subscriu la intrebarea doamnei. Inteleg ca poti plati retroactiv pe ultimii 5 ani la fondul de pensii. Asta inseamna o vechime in munca de +5 ani? Cum se dovedeste asta ?Primesti o carte de munca ? Daca as demonstra ca am 5 ani in + la vechime, as avea alt calcul pentru salar.
up
Multumesc. Am inteles acum.
Daca ma pot angaja la propria firma, pe ce post o pot face? Pot fi director de ex. ?Sau pentru a fi angajat pe un post trebuie sa ai anumite studii dovedite cu diplome ?Este un salar minim obligatoriu pentru functia asta? Intreb deoarece, pe viitor , firma o sa aiba nevoie de un reprezentant, nu ma pot angaja la firma mea ca si vanzator , la o negociere cu un reprezentant de vanzari nu te poti prezenta ca si vanzator.