avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters130146

Activitate ContSters130146

Răspuns la discuția Testament locuinta
Va multumesc pentru raspuns, dar se poate sa ii fie restituita si aceasta casa desi in testament nu se specifica clar ca mosteneste si aceasta locuinta? In acel act se specifica "casa in care locuiesc...", ci nu alte apartamente din acea curte.
Buna seara,
Am o problema legata de o locuinta nationalizata situata intr-o curte cu doua corpuri de cladire. Casa respectiva se afla in corpul B din curte, iar in corpul A sta o doamna care a primit printr-un testament casa in care statea fosta proprietara, respectiv in corpul A. Terenul pe care a fost construit corpul B si cladirea construinta au fost confiscate de stat pentru ca fostii proprietari nu detineau autorizatie de constructie completa. Dupa moartea proprietarilor corpului A, doamna care a primit prin testament casa, a revendicat ambele cladiri cu un certificat de mostenitor universal obtinut intr-un mod dubios dupa citirea testamentului. Dupa mai multe hotarari judecatoresti definitive si irevocabile prin care s-a hotarat ca nu este mostenitoare si asupra corpului B, doamna respectiva a obtinut in baza legii 10/2001 si in baza dosarului depus la comisia respectiva, titlul de proprietar universal si asupra corpului B. Exista o multime de procese deschise, intr-un final s-a ajuns la Inalta curte de Casatie si Justitie...unde hotararea finala, tot definitiva si irevocabila, spune ca dansa nu detine calitate de mostenitor, doar ca aceasta hotarare nu s-a depus impreuna cu dosarul pentru obtinerea locuintei in baza legii 10/2001. As avea aici o intrebare. In testamentul lasat de fosta proprietara, in prezent decedata, aceasta scrie ca : "las intreaga mea avere din locuinta mea mobilier, in general tot ce se afla in casa. De asemenea in caz de ridicare a nationalizarii a imobilului unde locuiesc sa revina dnei..." ... Este corect ca dna respectiva sa fie declarata mostenitor legatar universal daca fosta proprietara statea doar in corpul de cladire A, iar terenul pe care a fost construit corpul B a fost confiscat in vremea respectiva pentru nereguli? Va intreb pentru ca in momentul de fata eu locuiesc acolo cu familia mea, iar procesele sunt pe final, noi fiind acum in prag de mutare din locuinta, dupa ce mai multe instante de judecata au hotarat ca dansa nu detine calitate de mostenitor universal.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția PROCES pretentii in bani
Cred ca din mesajul anterior nu se intelege ca eu sunt data in judecata (impreuna cu familia mea) iar reclamanta a castigat, urmand ca noi sa ii platim o suma de bani. Multumesc!
Buna ziua! Am si eu intrebare...Am un proces legat de o locuinta. Tema: Pretentii in bani cerute de reclamanta. S-a dat pronuntarea anul trecut. Am facut recurs si s-a respins pe fond in data de 25.06.2013. Hotararea a fost irevocabila. Intrebarea este: Se mai poate face contestatie? Si daca da, in cate zile de la data pronuntarii?
Se poate incepe urmarirea penala chiar si fara martori? doar pe baza certificatului medico-legal?
Multumesc frumos... plangerea la prim procuror unde se face? intreb pentru ca nu am mai trecut prin asa ceva...
Buna seara,

Am o problema mai veche si am ajuns intr-un punct in care nu stiu cum sa mai procedez si ce sa mai fac.
Am mai scris despre asta acum cateva luni...dar sa va spun pe scurt: in luna februarie am fost lovita la fostul loc de munca chiar de fostul patron, de fata cu toti angajatii firmei. Am facut plangere la politie, am luat certificat medico-legal (de specificat: fara zile de ingrijiri medicale, dar se specifica ca am fost lovita cu corp dur), s-au luat declaratii ( martorii cat si patronii nu au recunoscut nimic)... si la insistenta mea dosarul a ajuns mai departe la Pachetul de pe langa Judecatoria sector 3.
Astazi (24.08) am primit un raspuns scris prin care mi se comunica ca s-a stabilit in temeiul disp art 228 alin 6 rap. la art.10 lit. a. c.p.p, neinceperea urmaririi penale sesizata de mine pentru infr.prev. de art. 180 alin.2 si art 193 c.p.
....fara nici o alta explicatie. Bineinteles ca fara un avocat nu pot intelege mai nimic, pot decat sa citesc in codul de procedura penala, dar nu ma ajuta foarte mult sa interpretez si sa gandesc corect, asa cum ar trebui in astfel de probleme grave.
As dori daca se poate sa imi spuna cineva ce pot sa fac mai departe....!!!!
Nu vreau sa renunt pentru ca nu merita, am mers pana aici si vreau sa merg mai departe.
O alta problema ar fi ca nu am nici avocat, nu am reusit sa strang bani si pentru acest lucru dar sper totusi ca se mai poate face ceva. Stiu ca impotriva rezolutiei de neincepere a urmarii penale se poate face plangere la instanta de judecata. Dar in ce conditii se poate face si la ce ma mai pot astepta ?
Sper sa ma ajutati cu raspunsuri, atat cat puteti...
O seara minunata...:)
Buna ziua tuturor, au mai trecut cateva zile de la cele intamplate, dar din pacate au trecut in defavoarea mea...martorii nu au declarat nimic, nimeni nu a auzit nimic, toata lumea a spus acelasi lucru, iar eu nu stiu ce sa mai fac pentru dreptate.Din pacate traim intr-o tara in care investigatorii nu au nici o treaba cu ceea ce trebuie sa faca pentru a descoperii adevaratii infractori.
Am fost chemata astazi la politie, dupa declaratiile martorilor iar domnul care se ocupa de caz nu avea nici un interes...in afara de faptul ca m-a tratat cu indiferenta, cand am spus ca vreau sa mai chem pe cineva sa dea declaratie incerca sa ma convinga ca daca mai chem pe cineva care sa spuna ce s-a intamplat in realitate, el va trebui sa ii bage pe ceilalti la inchisoare pentru declaratie mincinoasa, lucru pe care mi l-a repetat de cateva ori.
E normal ca in astfel de cazuri el sa ma intrebe pe mine ce vreau sa fac mai departe?Nu el ar fi trebuit sa ma indrume sa fac ceea ce se face de obicei in astfel de cazuri conform legii?Ei ar fi trebuit in primul rand sa fie interesati sa afle adevarul nu eu, pentru ca ei ne reprezinta pe noi ca cetateni.
In continuare mi-am sustinut cauza in fata domnilor politisti cu toate ca vroiau sa imi retrag plangerea pentru a inchide dosarul cat mai repede si am sris in a doua declaratie ca vreau sa mearga dosarul in judecata.
Stie cineva sa ma indrume ce ar trebui sa mai fac de acum incolo?Nu as vrea sa fac nici un pas gresit cu toate ca stiu ca sansele de castig sunt minime.
Oare in instanta se poate cere proba cu detectorul de minciuni???

va multumesc pentru ajutor
O zi placuta va doresc
Simona
multumesc frumos pentru sfaturi....mi-e groaza sa ma gandesc cum in Romania daca nu ai bani esti calcat in picioare....:(:(:(
Credeti ca am sanse sa gasesc un avocat care sa ma reprezinte si apere la proces daca nu dispun de bani la inceput?adica sa se stabileasca un procent pebtru fiecare din castig????asta in cazul in care sunt sanse reale de castig impotriva acestei firme?
O zi minunata va doresc,
Simona