avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Activitate klaus_io

Activitate klaus_io

Salut!
am si eu niste nelamuriri...bunicii mi-au facut act de vanzare-cumparare pe o casa si au trecut ca tutore pana la 18 ani pe o persoana de la primarie...cand inca eram minor mama mea a pus gaj aceasta casa...la 18 ani trebuia sa mi se ceara acordul?...mai este valabil acest gaj?...va multumesc
Salut!
Am o intreprindere individuala cu cod caen 4711 si de curand am terminat facultatea de constructii...as putea sa mai adaug inca un cod caen, 7112...daca se poate de ce acte as avea nevoie si cat ar costa?...multumesc...
dar daca a facut recurs si nu mi-a facut decizia de reincadrare cum putea sa ma duc la serviciu?...este vorba de o gestiune...trebuia sa mi-o dea cineva in primire...iar dupa ce am castigat recursul si mi-am cerut vechiul loc de munca mi s-a facut o decizie de reincadrare + ca o sa plateasca drepturile...asta in ianuarie 2011 dar imi sugerau sa semnez ca refuz locul de munca si nu am acceptat pentru ca m-am gandit ca daca refuz locul de munca refuz si toate drepturile. Le-am comunicat contul bancar si am asteptat...dar degeaba... Am trimis o somatie de plata + vechiul loc de munca si azi am primit desfacerea contractului de munca. O sa merg la un executor... altceva nu vad ce este de facut...multumesc
Astazi am primit o decizie de la angajator prin care ma anunta ca o sa mi se desfaca contractul de munca prin neprezentare din 13 mai 2010. Acest lucru afecteaza cu ceva executarea? Cred ca incearca sa imi dea banii decat pana pe 13 mai 2010 si nu pana in prezent. Se poate asa ceva?...multumesc...
Buna ziua!
Am fost angajata la o societate si timp de 5 luni nu mi-a mai dat salariu si dupa mi-a desfacut contractul de munca in februarie 2010. Am actionat in judecata si pe data de 13 mai 2010 am castigat la Tribunal (hotarare definitiva si executorie) vechiul loc de munca si plata drepturilor salariale din februarie 2010 pana la reintegre, iar societatea a facut recurs si in decembrie 2010 am castigat la Curtea de Apel (hotarare definitiva, executorie si irevocabila). In ianuarie 2011 am fost la sediul societatii si mi-au zis sa le comunic contul bancar sa imi vireze banii. Am asteptat si dupa cateva zile au zis ca nu imi mai dau nici un ban si imi desfac contractul de munca din nou, dar acum pentru ABSENTA NEMOTIVATA LA SERVICIU DIN DATA DE 13 MAI 2010. Ce pot sa fac?.. va multumesc....
am vb cu patronu si zice sa nu ajungem in instanta k are prieteni procurori si sa platesc banii....am dat nota explicativa si a doua zi am primit acasa scrsoare sa dau iar nota explicativa si sa dau un accept de plata.....ce sa fac?

dar e normal ca marfa sa intre doar cu avize fara facturi?....pe casa de marcat nu bateam tot (asa vroia patronu)...cam 20%......dar banii ii trimiteam cu niste monetare..dar nu cred ca aceste monetare apar in contabilitate....eu am intr-un caiet scrise toate monetarele si cu banii reali pe care ii trimiteam (nu ce aparea pe casa de marcat).....are vreo valoare in instanta?...si mai sunt unele foi semnate de contabil cu stocul facut dupa acele monetare....
ce ma sfatuiti sa fac?.....multumesc
Salut
Am lucrat ca gestionar vanzator la un depozit de materiale de constructii si de cateva luni nu am mai primit salariu...mi-am bagat denisia...a fost facut un inventar si am iesit lipsa vreo 20000ron...nu s-a tinut cont de demisie si nici de asa zisa lipsa si dupa vreo 3 luni cand patronul a gasit alt gestionar am predat...iar la predare am iesit lipsa 45000ron...multa marfa nu s-a luat in considerare la inventar pentru ca era expirata (ciment, multibat, glet, etc.), vopsele neexpirate dar nevandute pe motiv ca nu mai are contract cu distribuitorii si nu mai poate sa le dea inapoi, alte marfuri care noul gestionar nu a vrut sa le ia in gestiune din diferite motive care apoi o parte a fost incinerat....s-au calculat salariile..concediile si s-a ajuns ca am de plata 30000ron....si mi se cere sa platesc acesti bani ca sa nu se ajunga in instanta.....tin sa precizez ca nu am luat nici un ban si ca aceasata firma are mai multe depozite si toti gestionarii au iesit lipsa...(mai este in proces cu inca 2)...aceasta firma schimba cam 3 contabili pe an.....ce as putea sa fac?...se poate vinde casa fara acordul meu?.............multumesc