Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata drepturi salariale si reintegrare la serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata drepturi salariale si reintegrare la serviciu

Buna ziua!
Am fost angajata la o societate si timp de 5 luni nu mi-a mai dat salariu si dupa mi-a desfacut contractul de munca in februarie 2010. Am actionat in judecata si pe data de 13 mai 2010 am castigat la Tribunal (hotarare definitiva si executorie) vechiul loc de munca si plata drepturilor salariale din februarie 2010 pana la reintegre, iar societatea a facut recurs si in decembrie 2010 am castigat la Curtea de Apel (hotarare definitiva, executorie si irevocabila). In ianuarie 2011 am fost la sediul societatii si mi-au zis sa le comunic contul bancar sa imi vireze banii. Am asteptat si dupa cateva zile au zis ca nu imi mai dau nici un ban si imi desfac contractul de munca din nou, dar acum pentru ABSENTA NEMOTIVATA LA SERVICIU DIN DATA DE 13 MAI 2010. Ce pot sa fac?.. va multumesc....
Temeiul legal al obligatiei angajatorului de a vira in mod retroactiv contributiile obligatorii si impozitul pe venitul salarial in cazul angajatului reintegrat in munca beneficiar al unei hotarari judecatoresti definitive si executorii de drept, rezida din dispozitiile art. 78 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, care obliga angajatorul a carui decizie privind concedierea angajatului a fost anulata in instanta, de a plati salariatului cu titlu de despagubire, o suma egala cu salariul de care ar fi beneficiat salariatul in intervalul de timp respectiv, si in plus, de a acorda salariatului toate celelalte drepturi de natura patrimoniala de care a fost privat in intervalul de timp in care decizia de concediere si-a produs efectele.
Anularea deciziei de desfacere a contractului de munca duce automat la situatia in care CIM este inca valabil.
Reintegrarea este practic o repunere de fapt in drepturi iar plata drepturilor salariale decurge din faptul ca contractul de munca a existat pe toata perioada scursa."NERESPECTAREA HOTÃRÂRII JUDECÃTOREªTI DE PLATÃ A SALARIILOR, FAPTÃ PREVÃZUTÃ DE ART. 277 DIN CODUL MUNCII" iar
"NERESPECTAREA HOTÃRÂRII JUDECÃTOREªTI DE REINTEGRARE ÎN MUNCÃ, FAPTÃ PREVÃZUTÃ DE ART. 278 DIN CODUL MUNCII"
asa ca fie va puteti adresa din nou instantei ptr nerespectarea hotararii de catre angajator fie va puteti adresa direct unui executor judecatoresc pentru executarea silita a societatii angajatoare.
Succes !
Astazi am primit o decizie de la angajator prin care ma anunta ca o sa mi se desfaca contractul de munca prin neprezentare din 13 mai 2010. Acest lucru afecteaza cu ceva executarea? Cred ca incearca sa imi dea banii decat pana pe 13 mai 2010 si nu pana in prezent. Se poate asa ceva?...multumesc...
Tinand cont de faptul ca hotararea Tribunalului a ramas definitiva si irevocabila din 13.05.2010,angajatorul poate fi obligat doar la plata salariala pana la aceasta data. Recursul declarat de catre acesta era suspensiv de executare si deci nu afecta in nici un fel decizia primei instante. In mod legal din data de 13.05.2010 ar fi trebuit sa fiti prezent la programul de lucru iar in cazul in care angajatorul ar fi refuzat sa va recunoasca statutul de angajat trebuie sa faceti aceasta dovada. Nu afecteaza cu nimic executarea pana in data sus mentionata. Dupa aceasta data insa.....
dar daca a facut recurs si nu mi-a facut decizia de reincadrare cum putea sa ma duc la serviciu?...este vorba de o gestiune...trebuia sa mi-o dea cineva in primire...iar dupa ce am castigat recursul si mi-am cerut vechiul loc de munca mi s-a facut o decizie de reincadrare + ca o sa plateasca drepturile...asta in ianuarie 2011 dar imi sugerau sa semnez ca refuz locul de munca si nu am acceptat pentru ca m-am gandit ca daca refuz locul de munca refuz si toate drepturile. Le-am comunicat contul bancar si am asteptat...dar degeaba... Am trimis o somatie de plata + vechiul loc de munca si azi am primit desfacerea contractului de munca. O sa merg la un executor... altceva nu vad ce este de facut...multumesc
alpinltd a scris:

Tinand cont de faptul ca hotararea Tribunalului a ramas definitiva si irevocabila din 13.05.2010,angajatorul poate fi obligat doar la plata salariala pana la aceasta data. Recursul declarat de catre acesta era suspensiv de executare si deci nu afecta in nici un fel decizia primei instante. In mod legal din data de 13.05.2010 ar fi trebuit sa fiti prezent la programul de lucru iar in cazul in care angajatorul ar fi refuzat sa va recunoasca statutul de angajat trebuie sa faceti aceasta dovada. Nu afecteaza cu nimic executarea pana in data sus mentionata. Dupa aceasta data insa.....

1. Hotararea Tribunalului nu a ramas definitiva si irevocabila la data de 13.05.2010, ci in decembrie 2010 cand s-a solutionat recursul.

2. Recursul este o cale de atac nesuspensivă de executare a hotărârii atacate.