avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate J.M.

Activitate J.M.

Răspuns la discuția Salarii compensatorii
Multumesc!
Buna ziua,

As dori sa stiu si eu daca se poate face ceva in conditiile in care la indemnizatia de somaj s-au luat in calcul si salariile compensatorii iar acum se solicita inapoierea sumei calculata pe aceste salarii compensatorii. Din cate stiu in baza de calcul a indemnizatiei nu intra si salariile compensatorii, dar avand in vedere ca ei au gresit, ei sa suporte "paguba", nu?...Multumesc!
Răspuns la discuția Dreptul Familiei-taxa de timbru
Multumesc pentru precizare !
Răspuns la discuția Dreptul Familiei-taxa de timbru
Multumesc pentru raspunsuri. Imi cer scuze, dar tot nu am inteles exact. Divortul este prin acord. S-a semnat un acord de catre ambele parti asupra tuturor capetelor de cerere, inclusiv incredintare minor catre mama si program liber de vizitare tata. In acest caz , trebuie platita o taxa de 8 lei pentru acest capat de cerere (program liber de vizitare pentru tata) de catre tata? Taxa de 39 lei a fost platita, dar nu stiu daca mai este nevoie si de taxa de 8 lei....Multumesc!
Multumesc mult pentru raspuns!:)
Buan ziua. Pentru capatul de cerere referitor la stabilire program liber de vizitare minor in cadrul procesului de divort trebuie platita o taxa separata de 8 lei in afara de cea de 39 lei? Divortul se solicita prin acord, potrivit noilor reglementari..Cine trebuie sa plateasca taxa, avand in vedere ca amandoi sunt de acord ca minorul sa ramana cu mama iar tatal s aaiba program liber de vizitare? Multumesc.
Buna ziua. Am si eu nevoie de niste sfaturi din partea dumneavoastra. Este vorba despre o Sentinta Civila din februarie 2008 prin care se dispune modificarea Hotararii Comisiei judetene de fond funciar, reconstituindu-se dreptul de proprietate pentru suprafata X d eteren cu vegetatie forestiera. Problema este ca din 2008 nimeni nu a facut nimic, cel in favoarea caruia s-a dat sentinta nerecuperandu-si acest teren. Intrebarea este ce trebuie facut si catre cinesi care este termenul de prescriptie in care se pot face demersurile necesare in vederea intrarii in posesia terenului. Multumesc!
Răspuns la discuția DREPTUL FAMILIEI
Multumesc pentru raspuns...Mai ramane de vazut daca pot solicita preschimbarea termenului de judecata si in baza carei motivatii. Daca mi se pot da cateva sugestii intalnite in practica, ar fi minunat :D !
Răspuns la discuția DREPTUL FAMILIEI
Va multumesc.
1. Legat de prima intrebare, sa vedem daca am inteles ce trebuie... Prin urmare, pe langa taxa de 39 lei pentru introducerea actiunii de divort se va mai plati o taxa de 8 lei + timbru judiciar de 0.3 lei pentru capatul de cerere referitor la stabilire program vizitare minor?

2. La a 2-a intrebare, insa, nu ma voi putea referi la violenta pentru solicitare preschimbare termen, intrucat nu este cazul...Ma intereseaza alte motive temeinice pe care le pot invoca si pe care instanta sa le accepte...Exemple din practica de care aveti cunostinta in care s-a acceptat preschimbarea termenului pentru motivul x...
Buna ziua,

As avea si eu doua intrebari si sper sa ma lamuresc pe aceasta cale. Multumesc anticipat tuturor celor care ma vor "lumina" :)

1. Pentru capatul de cerere accesoriu cererii de divort, privind stabilirea unui program liber de vizitare pentru tata, este necesar a se plati o alta taxa de timbru de 8 lei de catre reclamanta? La introducerea actiunii de divort asa mi s-a specificat, ca ar fi vorba de 8 lei taxa timbru stabilire program liber d evizitare minor, pentru tata. Este valabil acest lucru? Si daca da si in cazul unui program liber, fara zile, ore, perioade de vizitare?

2. Mi s-a dat un termen lung pentru actiunea de divort si as dori sa stiu ce motive temeinice pot fi invocate pentru a se accepta acest lucru, in afara de graviditate sau violenta?

Multumesc.