avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Activitate sorel_789

Activitate sorel_789

Buna ziua,

Doresc sa cumpar un apartament, al carei proprietara este foarte bolnava si nu doreste sa il vanda pana la moartea ei. Sotul si copiii ar vrea toti sa il vanda pt ca nu mai au ce face cu el si nici bani sa il intretina. Insa sotia a spus ca pana la moartea ei nu vrea sa il vanda si nu semneaza nimic.

Intrebarea e : se poate face un contract legal la notar, prin care sa se stabileasca un pret iar ei ca viitori mostenitori sa se angajeze sa mi-l vanda mie la pretul stabilit cand acestia intra in posesia apartamentului (prin succesiune) ?

Eu as vrea dau un mic avans si sa investesc in apart si sa ma mut in el si sa stau acolo pana voi deveni proprietar.

Exista vreo posibilitate pentru a avea siguranta legala ca mi-l vor vinde ?

Multumesc,
Bogdan
la mine in oras, Norma de venit, arata cam asa :
Caen (5829,6201,6203 6209,6311,6312) - Servicii de informaticã - 10.735

Asta inseamna ca eu voi plati impozit doar pe 10.735 ron / an ? chiar daca eu de ex. voi castiga 2 - 300.000 ron / an ?

Multumesc
- ce conditii trebuiesc indeplinite ca sa poti sta la Norma de Venit ?

- Sa inteleg ca impozitul de 16% si sanatatea de 5,5% se adauga la diferenta intre (banii primiti de la client) si (Cheltuieli) ?

In Cheltuieli poate intra orice lucru pe care poti obtine factura ?
de ex : daca esti in deplasare la client, poti baga : chiria, diurna pe zi si alte cheltuieli ? cumparaturi ?

merci
ok,

deci :

pt pfa : impozit profit 16%, sanatate 5.5%, pensii 222 RON/luna. alte taxe mai sunt ?

daca mi-as face SRL, cu un sg angajat, adica eu, programator si as fi scutit de impozit, credeti ca ar fi mai convenabil ?
ce taxe ar tb sa platesc pt SRL in cazul de mai sus ?

care e varianta in care sa platesc cat mai putine taxe ?

Sa luam un ex de venit brut usor de calculat : 10.000 ron / luna

PFA : impozit pe profit 16% = 1600 ron, sanatate 5,5% = 550 ron / luna, 222 RON/luna - pensii. Acesta e un calc aproximativ, dar in total, ar iesi : 21,5% taxe (fara pensii,care sunt neglijabile, nu sunt procent).

SRL : ??

Merci
de ex. daca vreti sa desfasurati activitati de tip IT.
Inteleg ca nu se mai plateste 16% impozit pe dividente. Dar, eu ca programator angajat in Romania, sunt scutit de 16% impozit pe profit.

Daca imi fac pfa, mai sunt scutit de acest impozit pe profit?

Intrebarea mea e: ca programator cu pfa, poti scapa de cei 16% impozit pe profit si cei 16% impozit pe dividente ?

Ce alte taxe ar mai trebui platite sau cum ar mai putea fi ocolite taxe pentru PFA programator.

Multumesc.
Buna ziua,

V-as ruga sa ma ajutati cu cateva sfaturi/idei :

Doresc sa cumpar o parcela de 550mp dintr-un teren mare, de 18500mp.
Proprietarii terenului, frate si sora sunt mostenitorii acestui teren. Am inteles ca au un act de proprietate (au intrat in posesia lui fiind mostenitori) si o propunere de dezmembrare. PUZ-ul e in lucru la primarie si se va elibera undeva in luna martie.

Ca eu sa pot cumpara aceasta parcela de teren, ar trebui sa fac un pre-contract si sa dau un avans acestor proprietari, inainte ca fiecare bucatica de teren sa fie intabulata.

V-as ruga sa imi recomandati ce ar trebui sa scriu in acest pre-contract, pentru a fi sigur ca dupa ce iese PUZ-ul, am parcela de teren pe care am ales-o conform propunerii de dezmembrare, intabulata, si cu tot dreptul asupra ei.
- doresc sa incep sa scot actele necesare autorizatiei de constructie apoi.

As vrea sa scriu in contract tot ce e necesar pt a nu fi blocat in nici un fel. ( sa fiu sigur ca isi asuma raspunderea eliberarii PUZ-ului pana la o data fixa, ca se obliga sa aduca energie electrica cu post de transformare pe parcela 1, asa cum am stabilit, ca se obliga sa imparta conform propunerii de dezmembrare, ca nu exista litigii, sa nu fie ipotecat, adica sa nu am absolut nici o pb, si cand iese PUZ-ul sa fie doar o chestiune de semnat.

Vreau sa ma asigur de toate acestea + altele la care eu probabil nu m-am gandit.

Multumesc,
Bogdan
exista clauza respectiva, datorita careia, proprietarul nu poate vinde terenul.

in ce conditii primaria(primarul) ar putea supune in sedinta consiliului local, radierea sau scoaterea clauzei rezolutorii ?

Multumesc.
Vreau sa merg, dar inainte de a merge vroiam sa ma asigur ca exista o posibilitatea de a putea cumpara acel teren, nu as vrea sa merg si sa mi se spuna : "nu se poate, imi pare rau".

Multumesc
nu stie nimeni ce s-ar putea face intr-o astfel de situatie ?
in acte scrie asa :
"Noi, partile contractante suntem de acord ca prezenta vanzare-cumparare sa se realizeze prin conditie rezolutorie , respectiv vanzatorul in calitate de cumparator, daca pierd, sub orice forma dreptul de prioritate asupra imobilului teren cumparat in baza prezentului contract, sau daca, pana la finalizarea constructiei aflata pe imobilul teren, ce face obiectul prezentei vanzarii, intervine orice alta situatie juridica prin care pierd calitatea mea de beneficiar al constructiei".

actele : [ link extern ]