avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate ionela isare

Activitate ionela isare

Discuție partajul
m-am casatorit acum 15 ani.imediat dupa casatorie,bunica mea,in shimbul intretinerii ei pana la moarte,ne-a lasat,mie si sotiei o casa batraneasca si 1000mp teren aferent,pentru care ne-a facut un act de mana.bunica a murit dupa cativa ani, iar noi am daramat casa,construind una noua. avem 2 copii,de14 si respectiv 15 ani, iar acum suntem in divort. sotia mea are pretentia sa ramana in casa. as dori sa stiu in ce conditii putem face partajul,avand in vedere ca,mai mult ca sigur copiii ìi vor fi incredintati ei, eu fiind plecat la munca in strainatate de 7 ani.
Discuție partajul
m-am casatorit acum 15 ani.dupa casatorie,bunica mea mi-a cedat o casa batraneasca si 1000mp de teren,in schimbul ingrijirii sale pana la moarte de catre mine si sotia mea.in cele din urma bunica a murit,noi ramanand cu terenul si casa,pentru care nu avem act de proprietate,ci doar o hartie de mana,semnata de ea. acum,eu si sotia mea suntem in divort.as dori sa stiu cum putem face partajul,avand in vedere faptul ca bunica mea are si alte rude in viata. ar putea avea acestea vreun drept la teren sau la casa?
conform hotararii judecatoresti,sunt tutorele unui minor pe care as dori sa-l duc in strainatate la mama sa.as vrea sa stiu daca,o data ce mi-a fost incredintat de lege,am nevoie de acordul tatalui sau pentru a iesi cu el din tara.
muncesc in strainatate si,fiind in divort cu sotia,ramasa in tara,as vrea sa stiu daca,pentru cei 2 copii,ea ar putea avea dreptul la pensia de intretinere calculata la venitul meu din strainatate.