Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia de intretinere

muncesc in strainatate si,fiind in divort cu sotia,ramasa in tara,as vrea sa stiu daca,pentru cei 2 copii,ea ar putea avea dreptul la pensia de intretinere calculata la venitul meu din strainatate.
La stabilirea acestei pensii sunt avute în vedere nevoile minorului şi posibilităţile materiale ale pârâtului, care sunt apreciate in functie de salariul realizat in strainatate, valoarea neta a acestuia.(1/3 pentru doi copii)

In primul rand nu sotia are dreptul la pensia de intretinere,ci copiii dvs,si va puteti intelege cu sotia sa platiti si o suma mai mare decat cea pe care ar putea instanta sa va oblige sa o platiti.Nu uitati ca acesti bani sunt pentru nevoile copiilor dvs.
Avocat Ana-Roxana Alexe, Avocat