avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate NeliDede

Activitate NeliDede

Buna dimineata Domnilor, va multumesc pentru raspuns!

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoare problema:

Un angajat al societatii are un accident destul de grav la locul de munca,la o mana. . Angajatul ajunge la spitalul de urgenta, unde i se face tot ce este posibil,dar din pacate i se spune ca trebuie sa i se taie mana. In aceste conditii, patronul societatii decide ca angajatul sa fie trimis la un spital privat in afara tarii pentru a fi ajutat sa i se recupereze mana. Totul se executa foarte rapid !!! Se inchiriaza o ambulanta speciala, ( medic si asistenta) cu care este transportat pacientul la spitalul din afara tarii. Medicii de acolo, il opereaza si mana s-a recuperat in totalitate. Toate aceste operatiuni de transport, spitalizare, operatie ajung la valoare de 35.000 euro, pentru care s-a eliberat factura pe societate.

Accidentul de munca este declarat la ITM, unde si angajatul si societatea este de vina.

Angajatul are concediu medical cod 03, vizat de ITM.


Intrebarea mea este:
1)valoarea de 35.000 euro, poate sa fie in totalitate o cheltuiala deductibila a societatii ?
2) se poate recupera aceasta suma de 35.000 euro de la CAS sau Casa de Pensii ? deoarece societatea plateste lunar contributie pt fond risc si accidente.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!



Buna ziua,
O societate a achizitionat un utilaj prin credit bancar cu ipoteca pe utilaj in valoare de 100.000euro pe o perioada de 5 ani.Intre timp societatea constata ca nu ii mai este de folos acest utilaj si vrea sa-l vanda.A gasit un cumparator, care vrea sa cumpere acest utilaj,intelegandu-se la suma de 130.000 euro .Cumparatorul nu are acesti bani si nici sa faca credit nu poate,fiindca este o firma nou infiintata.In aceste conditii societatile au stabilit urmatoarele:
Lunar societatea care detine utilajul(furnizorul) sa faca catre cumparator, factura de avans in fiecare luna ,pe o perioada de 5 ani catre societatea care doreste sa cumpere utilajul.Dupa perioada de 5 ani,cand se termina creditul bancar si se ridica si ipoteca, sa se faca stornarea facturilor de avans din perioada de 5 ani si sa se factureze valoarea totala a utilajului de 130.000 euro.Bineinteles se face si un contract unde se specifica aceste detalii.
Este corecta aceasta procedura? aceea de a se factura avans la un utilaj care este ipotecat si luat cu credit bancar?

Va multumesc

Răspuns la discuția Vanzare apartament - Regim TVA
Va multumesc !
Buna ziua,
Am o problema,daca ma poate ajuta cineva
O societate detine 2 apartamente , pe care acum doreste sa le vanda.
1)Societatea este platitoare de TVA
2)Data achizitie:
-Un apartament este achizitonat la data de 01.07.2009
-Al doilea apartament este achizitionat in data 06.10.2009
Mentionez ca ambele apartamente in momentul achizitiei , au si Proces verbal de receptie,fiind cladiri construite in acel an.
3)La achizitie s-a dedus TVA la ambele apartamente
4)Nu s-a efectuat nicio investititie
5)Apartamentele au fost achizitionate pentru a locui asociatii in ele.O perioada de timp s-a facturat catre asociati , chirie fara TVA

Din ce stiu eu , acum aceste apartamente d.p.d.v al TVA, ele nu mai sunt cladiri noi,deci pot sa le facturez fara TVA , sau pot opta pentru facturare cu TVA (in aceasta situatie depun notificare la financiar,ANEXA 1)

Daca optez la varianta de facturare fara TVA, trebuie sa ajustez valoarea TVA din momentul achizitiei ?

Cand se poate factura fara tva si nu mai este nevoie de ajustare tva-ului de la achizitie ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Firma la care lucrez a facut donatie un imobil + teren unei biserici . S-a facut un contract de donatie la notariat. Intrebarea mea este urmatoarea:
Din punct de vedere contabil cum procedez?
Trebuie sa fac si factura de vanzare unde am tva colectata?
Va multumesc anticipat !
Intrebare:

Pentru un import din Turcia, marfa este transportata de un partener din Bulgaria. Factura transportatorului este care noi si o platim distinct. In vama se plateste TVA si pentru transport acesta fiind inclus in valoarea marfii. Pentru transport trebuie sa intocmesc declaratia 390?

Raspuns:

In relatia dintre transportatorul din Bulgaria si beneficiarul din Romania, serviciul este scutit de taxa deoarece intra in baza de impozitare a TVA in vama. In acest caz, desi locul prestarii serviciului de transport este in Romania in baza aplicarii regulii generale de taxare reglementata prin art. 133 alin. 2, operatiunea nu reprezinta o achizitie intracomunitara de servicii astfel incat sa existe obligatia raportarii serviciului prin declaratia recapitulativa cod 390. De asemenea, serviciul nu se raporteaza nici prin decontul de TVA la randul 7 si 19 denumit "Achizitii de bunuri, altele decat cele de la rd. 5 si 6 si achizitii de servicii pentru care beneficiarul din Romania este obligat la plata TVA (taxare inversa), din care:..". Valoarea serviciului se raporteaza cumulat cu valoarea bunului care formeaza baza de impozitare a TVA in vama la randul 21 din decontul de TVA cod 300 denumit "Achizitii de bunuri si servicii taxabile cu cota de 24%". Aduc drept argument urmatoarele prevederi legale:

- punctul 13 alin. (13) din normele de aplicare ale art. 133 alin. (2) din Codul fiscal conform caruia "…… Atunci cand prestatorul este o persoana impozabila stabilita in alt stat membru, beneficiarul persoana impozabila stabilita in Romania realizeaza o achizitie intracomunitara de servicii care se declara in declaratia recapitulativa prevazuta la art. 156^4 din Codul fiscal, daca serviciul nu este scutit de taxa. ". In cazul dvs., serviciul este scutit de taxa, fiind taxabil in vama.

- art. 139 alin. (2) din Codul fiscal conform caruia baza de impozitare pentru importul de bunuri este valoarea in vama a bunurilor care cuprinde si cheltuielile accesorii (comisioane, cheltuielile de ambalare, transport si asigurare) care intervin pana la primul loc de destinatie a bunurilor in Romania, "in masura in care aceste cheltuieli nu au fost cuprinse in baza de impozitare stabilita conform alin. (1)." in cazul dvs., serviciul nu a fost inclus de catre firma din Turcia in pretul de vanzare al bunurilor.

- OMFP 2245/ 2010 pentru aprobarea modelului si continutului formularului (300) "Decont de taxa pe valoarea adaugata" publicat in M.Of. nr. 539 din 3 august 2010 conform caruia randul 7 se inscriu informatiile preluate din jurnalul de cumparari privind baza de impozitare si taxa pe valoarea adaugata pentru achizitiile de bunuri si servicii pentru care beneficiarul din Romania este persoana obligata la plata TVA conform art. 150 alin. (2) - (6).

Din continutul acestor reglementari rezulta faptul ca se evita astfel dubla impozitare a unui serviciu, fapt care trebuie adus si la cunostinta prestatorului din Turcia care nu trebuie sa raporteze operatiunea ca o prestare intracomunitara de servicii.
Buna ziua,intampin o problema...am o factura de transport in valoare de ex.200 euro, de la un furnizor din Bulgaria.(Mentiune: valorile de la acest furnizor din lunile precedente le-am declarat in D390 VIES ca prestarii servicii intracomunitare) Acesta a efectuat un transport de mijloace fixe Turcia-Romania.Factura de achizitie a mijlocului fix respectiv Turcia , ex: 10.000 euro , a trecut prin Vama .Vama a calculat TVA de plata la valoare de 10.000 euro(valoare mijloc fix) + 200 euro(valoare transport) la cursul din Vama, ex: 10.200euro*4 ron=40.800 ron. Deci la valoare de 40.800 ron a calculat TVA in valoare de 7.752 ron pe care l-am achitat.In aceasta situatie factura de transport Bulgaria este un serviciu de transport , la care am platit TVA(in Vama) ... valoare ei trebuie (200euro*4 ron=800ron ) trebuie declarata la Declaratia 390 ?Sper ca m-am facut inteleasa.Va multumesc !
Răspuns la discuția D390 VIES
Va multumesc
Răspuns la discuția D390 VIES
Deci, am vandut marfa la o firma in Bulgaria....s-a efectuat transportul cu o firma transportatoare tot din Bulgaria, care mi-a emis o factura cu servicii de transport 200 euro fara sa apara TVA pe factura si care apare valid de inregistrare pentru TVA.Multumesc