avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate Milotin

Activitate Milotin

Buna ziua,

Am o nelamurire legata de contractele de mecenat.
Se poate face descoperire de card , rate sau imprumut daca sunt angajat prin contract de mecenat unde suma stabilita este 500 euro ?
Daca da , care sunt conditiile , daca exista vreo conditie speciala.
Pai si eu daca nu am dreptul somaj de ce imi oproste. La fel si despre pensii ?
Bun , atunci eu nu inteleg ... ce reprezinta cei 27% impozit ce ni-l opreste din salariu ?
Am inteles ca 16% il opreste obligatoriu , ca e impozitul pe venit, corectati-ma daca gresesc !
Pana la 27% ce anume se opreste? De somaj nu beneficiez , asigurare medicala ma indoiesc ca am daca imi rup o mana sa imi plateasca firma , iar pensie nici nu incape vorba , pentru ca nu intra la vechime !

Exista un temei legal prin care pot sa atac aceasta decizie ?
M-ar interesa legea sau articolul din lege care explica impozitarea contractelor de colaborare.
Noi salariu de baza nu avem , salariu fix nu avem.
Daca credeti ca m-ati putea ajuta , as avea rugamintea sa imi trimite-ti un mesaj privat pentru a va detalia problema.
Va multumesc.
Sarbatori fericite
Daca ati putea sa imi dai un raspuns mai concret , as aprecia.
Eu din cate stiam , daca nu ai carte de munca deschisa sau contract de munca , nu beneficiez de somaj si nici de asigurare medicala.

Eu sunt angajat prin contract de colaborare.
Multumesc pentru lamurirea cu somajul , dar aia a fost mai mult ca o completare. Pe mine intereseaza mai mult legat de partea cu studentii , si partea cu impozitul oprit.
Buna ziua,

De curand am avut o discutie in contradictoriu cu cineva cu privire la scutirile de la impozit in cazul in care o firma angajeaza studenti si care este procentul impozitului pentru contractele de colaborare.
Mai concret, eu sunt angajat la o firma prin contract de colaborare , iar salariul nostru este constituit din comisioanele pe serviciile vandute + o parte fixa la atingerea anumitor praguri de servicii vandute.

In acest sens , as avea rugamintea sa imi raspundeti la cateva intrebari.
1. Angajatorul este scutit de impozit daca angajeaza studenti sau persoane aflate in somaj.
2. Cum se impoziteaza contractele de colaborare ( care este procentul )?

Eu am inteles ca ar vorba de 16% , cand noua de fapt ne retin 27% din salariu.
Tot o nelamurire pe care o am este pentru ce anume ni se opreste impozitul respectiv ? CAS nu ni se plateste , in somaj, daca plecam de la locul de munca, nu intram, iar la pensie ma indoiesc ca se adauga vechime avand in vedere ca nu avem carte de munca.

Cam atat pentru moment , as mai avea cateva nelamuriri , dar depinde de raspunsurile la intrebarile si nelamuririle de mai sus.
Va multumesc anticipat si va urez Sarbatori fericite

Cu deosebita stima,
Alex Milotin

Salutari.
Exista o lege a dreptului de semnatura pentru ONG-uri. Daca da as avea rugamintea sa imi spune-ti si mie un articol prin care se evidentiaza persoanele care au drept de semnatura la Banca , sau eventual legea

O doamna de la RAF s-a uitat peste acte si a zis ca noi nu avem Act constitutiv.
Acum nu stiu ce sa zic. Nu am apelat la un avocat sau consilier juridic in sensul acesta pentru ca nu avem bani. Abia am reusit sa strangem 100 de lei pentru atestare.
si deja ne-am impotmolit
Buna ziua.
In ultimele zile m-am lovit de o problema legata de autentificarea biroului de conducere al unui ONGS.
Situatia sta in felul urmator :
1. Statutul este complet modificat
2. Nu avem act constitutiv
3. Nu avem certificat de inregistrare in Registrul PJ

Nelamuririle mele sunt urmatoarele :
Daca in statut este trecuta noua organigrama si noua structura a biroului de conducere, actul aditional se face doar la statut sau trebuie facut separat si un act aditional in conformitate cu procesul verbal ?
Imi poate da si mie cineva un model de act aditional , sau ma poate ajuta sa il redactez in functie de procesul verbal ?

2. Asociatia este infiinta in anul 1990 prin decizie de infiintare si nu prin act constitutiv. Aici vine si nelamurirea mea. Act-ul aditional potrivit cerintelor trebuie facut la actul constitutiv.

3. Aceeasi problema legata si de certificatul de inscriere in Registru PJ. Nu se eliberau la infiintare.
Am inteles insa ca trebuie sa dau o declaratie notariala prin care sa specific ca organizatia nu a primit la infiintare Certificat de inregistrare in Registrul PJ. Stiti cumva care ar putea fi suma unei astfel de declaratii ( aproximativ ) ?

Va multumesc
Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu o informatie legata de amenda contraventionala care trebuie platita in cazul nedepunerii bilantului contabil al unui ONG ?

Care este valoarea acesteia.
ONG-ul in care am intrat , am inteles ca nu ar fi mai depus un bilant contabil din 1995.

Multumesc