avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Act aditional la act constitutiv si la statutul ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Act aditional la act constitutiv si la statutul asociatiei - Nelamurire

Buna ziua.
In ultimele zile m-am lovit de o problema legata de autentificarea biroului de conducere al unui ONGS.
Situatia sta in felul urmator :
1. Statutul este complet modificat
2. Nu avem act constitutiv
3. Nu avem certificat de inregistrare in Registrul PJ

Nelamuririle mele sunt urmatoarele :
Daca in statut este trecuta noua organigrama si noua structura a biroului de conducere, actul aditional se face doar la statut sau trebuie facut separat si un act aditional in conformitate cu procesul verbal ?
Imi poate da si mie cineva un model de act aditional , sau ma poate ajuta sa il redactez in functie de procesul verbal ?

2. Asociatia este infiinta in anul 1990 prin decizie de infiintare si nu prin act constitutiv. Aici vine si nelamurirea mea. Act-ul aditional potrivit cerintelor trebuie facut la actul constitutiv.

3. Aceeasi problema legata si de certificatul de inscriere in Registru PJ. Nu se eliberau la infiintare.
Am inteles insa ca trebuie sa dau o declaratie notariala prin care sa specific ca organizatia nu a primit la infiintare Certificat de inregistrare in Registrul PJ. Stiti cumva care ar putea fi suma unei astfel de declaratii ( aproximativ ) ?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Milotin , utilizator 08:44, 2 Aprilie 2010
1. Este imposibil sa nu aveti act constitutiv si statut, daca ati obtinut numarul de inregistrare in RAF.
2. Orice modificare care apare la statut se face sub forma actului aditional, in forma autentica ori cu data certa, resectandu-se prevederile statutare si inregistrat la Judecatorie pentru a fi inscris in RAF.
3. Certificat obtineti prin cerere scrisa formulata si depusa la judecatoria in raza careia aveti sediul social.
Daca nu va descurcati, va sugerez sa apelati la serviciile unui consilier juridic ori avocat.
O doamna de la RAF s-a uitat peste acte si a zis ca noi nu avem Act constitutiv.
Acum nu stiu ce sa zic. Nu am apelat la un avocat sau consilier juridic in sensul acesta pentru ca nu avem bani. Abia am reusit sa strangem 100 de lei pentru atestare.
si deja ne-am impotmolit

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notificare schimbare componenta consiliu director asociatie iuliana26 iuliana26 Buna ziua, Ma puteti ajuta cu mai multe detalii referitoare la notificarea pe care trebuie sa o fac judecatoriei Sector 3 cu privire la schimbarea ... (vezi toată discuția)
Asociatia de parinti din scoala lucdum lucdum Buna ziua, In scoala noastra exista asociatia parintilor infiintata in 2008 cu aproximatie avand ca membrii fondatori conducerea de atunci a scolii. ... (vezi toată discuția)
Infiintare filiala ong amalia_cojocaru amalia_cojocaru Buna ziua, am o mare nelamurire. Am infiintat acum cativa ani, in 2007, un ONG in judetul Gorj in orasul natal, de care nu m-am putut ocupa tocmai petru ca ... (vezi toată discuția)