Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Presedintele ONG apare in actul constitutiv?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Presedintele ONG apare in actul constitutiv?

Suntem o organizatie cu personalitate juridica din anul 2010, de curand a fost ales un nou presedinte si consiliu director si am mers la tribunal sa aduc modificarile nu vreau sa schimb statutul sau actul constitutiv si in plus ca acolo nu se specifica cine este presedinte. As dori sa stiu care sunt pasi pe care trebuie sa ii urmez ca sa aduc modificarile legate de noul presedinte pe care vreau sa il fac reprezentant legal. Multumesc anticipat
Nu scrie in Actul constitutiv cine este presedinte?

Depuneţi la biroul persoane juridice de la Judecătoria pe raza căreia se află
sediul organizaţiei un dosar care conţine:
cerere-tip completată în 2 exemplare şi semnată în faţa judecătorului de
serviciu de către persoana împuternicită prin procesul-verbal să
îndeplinească formalităţile de modificare a statutului
procesul-verbal al şedinţei Adunării Generale în care s-a aprobat
schimbarea Consiliului de Conducere, autentificat (4 exemplare originale);
chitanţa doveditoare a plăţii taxei de timbru;
timbrul judiciar;
statut, copie;
încheierea judecătorească de înfiinţare, copie;
certificatul de înscriere a persoanei juridice fără scop patrimonial - copie
La sfarsitul actului constitutiv e semnat de fostul presedinte si de ceilalti membrii
In actul constitutiv trebuie sa fie trecuta componenta primului organ de conducere al asociatiei precum si ceilalti membrii fondatori.
Am vazut instante care au luat in seama Actul Constitutiv chiar daca nu aveau conducerea trecuta.
Alexandru Munteanu, Avocat