avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 959 soluții astăzi
Forum Activitate cristinabodnar

Activitate cristinabodnar

Sunt functionar public (personal de executie - consilier) in administratia centrala. As dori sa stiu daca in conformitate cu prevederile legale aplicabile am dreptul de a fi retribuita (si in ce forma) in calitate de presedinte al Asociatiei de proprietari a imobilului in care locuiesc. De asemenea, am autorizatie de traducator emisa de Ministerul Justitiei - in ce mod sau daca - am voie sa obtin venituri din aceasta activitate. Multumesc.
Buna ziua! As dori sa stiu in ce masura este legal, constitutional, etc, (SI CARE ESTE TEMEIUL LEGAL AL UNOR ASEMENEA MASURI) ca angajatorul (statul - sunt bugetara) sa verifice prezenta acasa pe perioada incapacitatii temporare de munca stabilind intervale orare in care trebuie sa deschid usa celor care ma controleaza, in caz contrar sistindu-se plata concediului medical de la data respectiva. Multumesc.

In sectorul 3 primaria a desfasurat recent o actiune in forta trimitind la tot sectorul instiintari, somatii si titluri executorii la kilogram si la un loc.

Am primit si eu o astfel de bucurie, iar intrebarea mea decurge din cele de mai jos:

In instiintare constat ca sunt datoare cu impozitele pe 2012 (anul nu s-a terminat inca) si cu trei amenzi platite in 24 de ore de cind mi-au fost aplicate, acum vreo 2 ani.

As dori sa aflu daca pot da in judecata primaria pentru daune morale pricinuite de aceasta hartuire cu hirtii amenintari si dari in judecata pentru sumele reprezentind amenzile respective. As dori de asemenea sa aflu UNDE SCRIE ca trebuie sa duc chitantele doveditoare ale platii amenzilor la DITL (in speta sector 3) in conditiile in care DITL indica pe site agentii CEC pentru diefrite plati in contul lor, eu am platit amenzile la CEC, DAR CERCUL NU SE INCHIDE SI VINOVATA SUNT TOT EU!!!!!
De asemenea, as vrea sa stiu daca nu se incalca legislatia privind protectia datelor personale (in speta adresa mea de acasa cu inclusiv numarul de apartament) publicata la anunturi pe site-ul DITL.

Multumesc pentru ajutor!
Poate sa imi spuna cineva daca legea 285/2010 care avea prevederi pentru 2011 mai este in vigoare si in 2012? Multumesc
Protocolul de cooperare intre doua institutii - una romana si una straina - se poate incheia numai in baza unui Acord existent sau a unei Conventii sau altele asemenea? Precizez ca legislatia romana si europeana permite institutiei romane sa incheie protocoale, fara a conditiona aceasta de pre-existenta vreunui Acord.