avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate alyna.bianca

Activitate alyna.bianca

buna!am nevoie de un document care sa certifice faptul ca fetita mea in varsta de 5 ani nu are proprietati si bunuri pe numele ei in romania.ne aflam in spania iar acest document mi se cere aici.mi s-a spus ca statul roman nu elibereaza aceste documente pentru minori...deoarece este prea micuta sa poata avea vreun bun pe numele ei....apoi mi s-a spus ca administratia financiara elibereaza acest tip de certificat...ma poate lamuri cineva cum si daca pot scoate aceasta hartie?mentionez ca fetita mea nu are nimic pe numele ei...insa am nevoie de asta in scris...multumesc anticipat!
Răspuns la discuția incredintare minora
hotararea este definitiva si irevocabila...a avut 15 zile sa se prezinte si sa-si spuna cuvantul insa nu a facut-o...mai poate face vreun recurs?dupa 2 ani?
Răspuns la discuția incredintare minora
multumesc frumos pentru raspuns!acum sunt in spania cu fetita mea...si sincer mi-e si frica sa ma intorc in romania deoarece nu stiu daca voi mai putea iesi...iar pe tata nu il am localizat...
buna!acum 2 ani am obtinut incredintarea fiicei mele in varsta de 5 ani.nu am fost casatorita cu tatal ei.in ziua procesului tatal fetitei nu s-a prezentat pentru a ajunge la un acord.motivul pentru care am cerut incredintarea minorei a fost sa pot sa plec cu ea din tara oricand fara sa depind de semnatura lui.in hotarare tatal e obligat doar la platirea unei sume de 6 lei..cheltuieli de judecata...nu se mentioneaza ca ar avea drept de vizita nici plata pensiei alimentare....sunt confuza...asta inseamna ca nu mai are drepturi asupra copilului?eu cu acea hotarare am reusit sa scot copilul din tara fara probleme.deci intrebarea mea este: ce inseamna incredintare minor unde nu specifica daca tatal mai are vreun drept...avocatul meu nu mi-a explicat pe intelesul meu !multumesc
buna ziua.as vrea si eu sa ma ajutati cu o informatie..pentru a face pasaportul fetittei mele de 3 ani ce documente necesit?tin sa precizez ca poarta numele tatalui,am castigat incredintarea copilului in urma unui proces..si as vrea sa stiu mai exact daca imi trebuie neaparat si acea hotarare pentru a-i face pasaportul.hotararea va fi definitiva peste cateva zile,dar eu vreau sa-i fac pasaportul mai din timp.multumesc
am un copil de 3 ani rezultat dintr-un concubinaj care a durat doar 2 ani.timp de 2 ani tatal nu s-a interesat de el plecand in alta tara.l-am dat in judecata nu s-a prezentat ,iar tribunalul mi-a incredintat copilul.pe hotarare nu specifica daca el re drept de vizita sau daca plateste pensie alimentara.eu vreau sa plec cu copilul din tara pentru o operatie.pot sa plec fara semnatura lui avand in vedere ca am doar incredintarea minorului spre crestere si educare?