Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintarea minorului rezultat dintr-un concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintarea minorului rezultat dintr-un concubinaj

am un copil de 3 ani rezultat dintr-un concubinaj care a durat doar 2 ani.timp de 2 ani tatal nu s-a interesat de el plecand in alta tara.l-am dat in judecata nu s-a prezentat ,iar tribunalul mi-a incredintat copilul.pe hotarare nu specifica daca el re drept de vizita sau daca plateste pensie alimentara.eu vreau sa plec cu copilul din tara pentru o operatie.pot sa plec fara semnatura lui avand in vedere ca am doar incredintarea minorului spre crestere si educare?
da, plecati linistita.. trecet-l in pasaport sau faceti si ptr el pasaport.. sa va traiasca!
Daca exista hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila in sensul incredintarii spre crestere si educare a copilului catre dvs, puteti pleca fara probleme