avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta71

Activitate nicoleta71

In septembrie 2012 am castigat procesul cu ANRP insa acesta a facut recurs la Curtea de Apel care este fixat in luna martie 2013;
Intre timp eu am obtinut titlu executoriu pentru ANRP pe hotararea Prefecturii Calarasi .Si astept executarea silita aceasta este inregistrata din ianuarie 2013.

Intrebare:
- Mai este necesar sa ma prezint la procesul de la Curtea de Apel din martie? astfel incat sa nu dau ocazia sa se intarzie executarea silita?
Buna ziua!

Am rugamintea sa-mi spuneti daca in urmatoarea situatie :
- din 14.12.2006 am Hotarare a Institutiei Prefectului (in original) privind despagubirile din Basarabia conform legii 290/2003p;
- prima transa de bani am luat-o in 04.2007 urmand ca ulterior sa iau si cealalta transa,insa nici pana astazi nu am luat-o.

Intrebarea este daca pot sa folosesc Hotararea Institutiei Prefectului ca executorie pentru a executa ANRP-ul fara a-l da in judecata. In acest caz care este onorariul executorului(onorariu de succes) pentru a avea o rezovare rapida a problemei.

Multumesc anticipat!
Cum pot intra in posesia transei a doua conform legii 290 privind despagubirile din Basarabia? Mentionez ca dosarul este complet iar prima transa am luat-o in 2008?
As dorii sa stiu daca exista cineva care a luat transa a doua privind despagubirile calculate dupa legea 290 din Basarabia. Mentionez ca prima transa am luat-o in anul 2008 insa cea de-a doua transa nici pana azi nu am luat-o, desi dosarul il am complet. Ce as mai putea sa fac? Unde as putea sa apelez?
Buna ziua ! Bunicii mei s-au refugiat din Basarabia, mai exact din Balti. Acum dansii numai sunt in viata si deasemenea nici mama mea. Pentru completarea dosarului privind despagubirile deportatilor din Basarabia conform Legii 290 , mi s-a cerut aducerea carnetului de refugiat al bunicilor. Insa nu am asa ceva, as dorii sa stiu daca stiti cumva unde trebuie sa ma adresez pentru a intra in posesia acestuia carnet sau a altor acte doveditoare. Multumesc!