avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate gabon

Activitate gabon

Discuție salariu
Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Ce salariu trebuie trecut in CIM unei persoane cu studii superioare. Salariu minim 670 sau 700, x1,2 sau 1.72?
Discuție coasigurat
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie. Sunt director economic la o societate, am timp partial de lucru de 4 ore. Sotul meu si-a dat demisia acum un an si jumatate pentru ca nu mai incasase salariul de 4 luni. Voiam sa stiu daca il pot trece coasigurat daca am timp partial de munca. In acelasi timp il pot trece la persoane in intretinere alaturi de copii pentru diminuarea impozitului?
La dosarul coasiguratului mai trebuie adeverinta de venit de la fisc sau e suficienta declaratia pe propria raspundere ca nu are venit ? Daca declaratiile sunt cu data de 01.09.2010 iar in declaratiile depuse la sanatate apare coasigurat cu luna septembrie incepand cu ce data are dreptul la asistenta medicala gratuita?
Multumesc pentru rabdare si pentru un eventual raspuns!
Răspuns la discuția semnatura bilant
Daca schimb incadrarea in contabil sef pot ramane la salariul brut de 725 ron?
Discuție act aditional
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.In data de 22.07.2010 am inregistrat la itm un act aditional la cim pentru modificare functie, timp de lucru si salariu.Modificarea are loc incepand cu data de 01.08.2010. Nu am trimis revisalul . In cat timp trebuie sa il trimit online. Multumesc!
Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarea situatie. Suntem un srl platitoare de tva care aproape luna de luna avem achizitii intracomunitare. Soc. are trei asociati, doi dintre ei sunt pers. nerez.in Romania. Voiam sa stiu daca este o data limita pentru depunerea decl.095. Eu sunt angajata firmei si am o procura notariala generala din partea asociatilor iar la IGP au zis ca trebuie o procura pe care sa specifice ca este pt.cazier. Unul dintre asociati este in spital si cred ca nu o sa am in timp util procura pt.cazier. In august sunt in concediu si nu o sa facem nici o achizitie.Se poate depune 095 in septembrie?
Răspuns la discuția casa de marcat
In actul constitutiv avem comert cu amanuntul. Care este procedura de autorizare?
Multumesc mult pentru raspuns!
Discuție fisa post
Buna ziua,
Am o mare rugaminte, o prietena a angajat o vanzatoare la magazin (are scoala profesionala) muncitor necalificat la itm au zis ca merge cor 911102 vanzator ambulant produse nealimentare.Avem si noi nevoie de fisa postului.
Daca aprovizioneaza magazinul cu produse alimentare trebuie sa modific cor 911101 printr-un act aditional sau doar in revisal? In stat se trece functia de vanzator?
As mai avea si eu nevoie de fisa postului pentru casier si contabil.
Răspuns la discuția semnatura bilant
Multumesc mult!
Discuție casa de marcat
Buna ziua,
Am nevoie de ajutorul d-voastra. Obiectul de activitate al firmei la care lucrez este Comert cu ridicata al imbracamintei si incaltamintei 4642. Achizitionam echipamente sportive si le vindem en-gros , sunt situatii cand cluburile sportive nu cumpara echip.pentru copii si astfel ar trebui sa facturez catre pers.fizice. Singura varianta este aceea de a-mi achizitiona o casa de marcat? Este o problema ca nu am magazin de desfacere a marfurilor cu amanuntul(adica nu am o locatie)? Pot declara casa de marcat la sediu?
Buna ziua,
Am si eu o nelamurire si va rog mult sa ma ajutati. Sunt angajata contabila la o societate,timp lucru 8 h sal.brut 725 ron, sunt singura angajata iar evidenta contabila eu o tin.Am studii economice superioare durata 4 ani, sunt economist licentiat. Am dreptul sa semnez bilant la aceasta societate nefiind director economic sau contabil sef ci poate "alta persoana imputernicita....."