avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Activitate adebayor

Activitate adebayor

Răspuns la discuția minuta
probema pentru care solicit o copie dupa minuta este ca in dispozitivul incheierii de indreptare a erorii materiale s-a gresit din nou si grefiera care a tehnoredactat mi-a spus ca judecatorul ar fi gresit.Prin urmare vreau sa verific cine a gresit in realitate,judecatorul sau grefiera
Răspuns la discuția minuta
multumesc
Discuție minuta
cum pot obtine o copie dupa o minuta ?
Răspuns la discuția taxa auto
pentru danipetcu

trebuie sa astepti 15 zile lucratoare de la data primirii comunicarii
Si cum poate fi grefierul atat de indolent ca sa greseasca inca o data ,desi am mentionat foarte clar greseala si ce trebuie indreptat.
grefierul neglijent nu poate fi tras la raspundere?
pentru ca nu mai pot circula cu autoturismul si pana sa mai fac inca o cerere, apoi sa primesc comunicarea,care poate fi gresita din nou,apoi sa mai astept 15 zile lucratoare.... vine vara.Si in plus va trebui sa mai cheltui alti bani pe transportul autoturismului (numai tractat ,pentru ca nu mai am numere) la RAR si plata unei banale verificari ca sa mi se elibereze un certificat care e valabil doar doua luni pentru ca in prezent am unul dar care imi expira in trei saptamani.

Buna seara
Am fost reclamant intr-un proces care avea ca obiect inmatricularea autoturismului fara plata taxei de inmatriculare.Dupa ce mi-a fost admisa cererea de chemare in judecata am constatat, in dispozitivul hotararii, ca s-au strecurat cateva greseli esentiale.Ca urmare am formulat o cerere de indreptare a erorilor materiale. Aceasta cerere mi-a fost admisa insa am constatat ca si aceasta a fost din nou gresita in sensul ca in dispozitivul incheierii privind indreptarea erorii materiale s-a mentionat seria sasiului din care lipseste o litera.
In cererea privind indreptarea erorilor materiale am mentionat de doua ori, cu litere de tipar si boldate, seria corecta a autoturismului si cu toate acestea tot s-a gresit.
Ce as putea face in continuare?
Ce as putea face
Răspuns la discuția indreptare eroare materiala
deoarece guvernul vrea sa modifice urgent taxa de poluare intr-una de mediu si indreptarea erorii materiale dureaza mai mult pot oare sa depun o cerere de ordonanta presedintiala pentru a urgenta inmatricularea autoturismului.Deoarece pana se indreapta eroarea timpul trece, se modifica numele taxei si nu mai pot inmatricula autoturismul(hotararea priveste inmatricularea fara plata taxei de poluare).
am o hotarare definitiva si irevocabila pentru a inmatricula autoturismul fara plata taxei de poluare, insa la ghiseul inmatriculari functionarul a sesizat ca seria sasiului a fost trecuta gresit si ca trebuie sa fie indreptata eroarea.Am depus acum trei zile cererea de indreptare a erorii materiale si astept raspuns.Avand in vedere ca zilele aceste se discuta schimbarea taxei de poluare cu o taxa de mediu si presupun ca dureaza pana mi se indreapta eroarea as dori sa stiu daca in cazul in care se schimba taxa, hotararea definitiva si irevocabila obtinuta pentru a inmatricula autoturismul fara plata taxei de poluare va mai produce efecte ,in sensul ca voi putea inmatricula autoturismul fara plata taxei de poluare.Multumesc anticipat
am depus o cerere de indreptare a erorii materiale ca urmare a faptului ca in hotararea ramasa definitiva si irevocabila privind inmatricularea autoturismului fara taxa de poluare s-a gresit seria sasiului.Acest lucru a fost descoperit dupa o luna si jumatate de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii,atunci cand m-am dus sa-mi inmatriculez autoturismul.Va rog sa-mi spuneti cat dureaza indreptarea acestei erori si ce pasi mai trebuie urmati pentru a avea hotararea in regula(ex.daca se mai legalizeaza?) pentru a inmatricula autoturismul.Multumesc anticipat