avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate GEOSTOIAN

Activitate GEOSTOIAN

D-le avocat,unii zica se aplica 320 i1 in recurs ,altii zic ca nu.De ce depinde acest articol?
Buna seara,as dori sa ma lamuriti daca se poate.Am doi frati arestati de anul trecut pt tentativa de omor calificat.Acum au recursul la Inalta Curte si vreau sa stiu daca art 321 i se mai poate aplica acum sau trebuiau sa-si recunoasca fapta la inceperea judecatii pt a beneficia de reducerea cu o treime a pedepsei?mie mi s-a spus ca s-a dat o lege de curand si art 321 i se poate aplica si la inceputul recursului.Va multumesc.
buna seara,as dori daca se poate,sa ma lamuriti cu prevedere la art 320 indice1,alin 7 cod penal.Am doi frati care sunt arestati din oct 2010,pt tentativa de omor calificat.Judecatoria jud nostru le-a dat 6 ani respectiv 5 ani de inchisoare.Acum se afla dosarul la Inalta Curte de Casatie si Justitie pt recurs.recunoasterea vinovatiei se face si acum la recurs sau trebuia facuta la inceputul judecatii dosarului in instanta.,ca sa poata beneficia de reducerea cu o treime a pedepsei? Multumesc.
Răspuns la discuția CONTRA-EXPERTIZA LA MINA MINOVICI
GEOSTOIAN a scris:

BUNA SEARA.As dori sa stiu daca se poate in cat timp iese o contra expertiza de la institutul Mina Minovici.As dori sa o cer intr-un dosar de tentetiva de omor.Vreau sa ma conving daca leziunile suferite de partea vatamata sunt certe.MENTIONEZ ca a trecut sase luni de la incident si nu stiu daca judecatorul va accepta la acest timp contaexp.Dar daca da cat timp ar dura studiul certificatului medico legal.
BUNA SEARA.As dori sa stiu daca se poate in cat timp iese o contra expertiza de la institutul Mina Minovici.As dori sa o cer intr-un dosar de tentetiva de omor.Vreau sa ma conving daca leziunile suferite de partea vatamata sunt certe.MENTIONEZ ca a trecut sase luni de la incident si nu stiu daca judecatorul va accepta la acest timp contaexp.Dar daca da cat timp ar dura studiul certificatului medico legal.
Am o matusa din partea sotului care sufera de un handicap de gradul2 .Are 75 ani si in ultimul timp i-au aparut si alte complicatii in ceea ce priveste starea ei de sanatate.Am aflat de curand ca as putea fi platita pt intretinerea ei cu carte de munca.Vreau sa mentionez ca matusa locuieste cu noi de apox 15 ani ,ea neavand copii.Ce demersuri terbuie sa fac si unde trebuie sa ma adresez?Eu nu lucrez momentan. Multumesc
Buna ziua,nu stiu daca m-am exprimat chiar bine in titlu dar va pot povesti cazul meu.Am doi frati care se afla in arestul politiei de 3 luni.inca nu sunt condamnati.Dosarul se afla in ancheta Procuraturiipentru stabilirea articolului de incadrare(vatamare corporala grava sau tentativa de omor)Faptul ca au stat in arest pe beci li se calculeaza altfel decat la penitenciar?Dar intr-un penitenciar cate luni trebuiesc facute pt anul de condamnare?Va multumesc
Ca intotdeauna profesionalismul dvs isi spune cuvantul.Va multumesc.O sa revin cu detalii
faratti mei un dosar in ancheta cu art 182.partea vatamata are un certif medico-legal de 45 zile cu punerea in pericol a vietii.Intre timp ei au fast retinuti pe 29 de zile si apoi pe alte 29 de zile.Am reusit in cele din urma sa ne impacam cu partea vatamata in shimbul unei sume de bani.Acesta in ultima declaratie a spus ca nu mai are nici o peretentie de la fratii mei.am inteles ca pe 26 noi intra in vigoare o modificare asupra art 184,care spune ca daca s-a produs impacarea intre parti atunci cade urmarirea penala.Avocatul meu zice ca aceasta modif nu influenteaza si art 182 va rog sa ma lamuriti cum e corect
va rog sa ma lamuriti daca schimbarea ce va intra in vigoare pe 26 noi asupra art 184 vatamare corporala din culpa,are efect si asupra art 182 vatamare corporala grava.mentionez ca avocatul pe care l-am platit pt caz mi-a spus ca nu are legatura una cu alta.Cazul meu se incadreaza la art 182