avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate TEODOARE

Activitate TEODOARE

Discuție Salarizare
Stie cineva, va rog daca exista un act normativ care abroga acordarea celui de al 13 salariu pentru persoanele angajate la stat? Multumesc anticipat pentru raspuns
De curand am auzit de la cineva ca persoanele cu handicap pot beneficia de un gen de pensie de la casa de pensii teritoriala dar nu am mai multe detalii. As vrea sa stiu care sunt conditiile daca ma poate ajuta cineva. Mentionez ca nu stiu categoriile de persoane cu handicap care se incadreaza ca eligibili (grad de handicap). Multumesc anticipat.:)
VA ROG SA MA AJUTATI CU UN SFAT
AM URMATOAREA PROBLEMA O PERSOANA DIN FAMILIE CU PROBLEME PSIHICE DIAGNOSTICATA DE UN MEDIC PSIHIATRU A APELAT PRIN NUMARUL UNIC DE URGENTA INTERVENTIA POLITIEI DAR NU S-A CONFIRMAT URGENTA IAR ECHIPAJUL DE POLITIE SOSIT LA FATA LOCULUI I-A APLICAT O AMENDA PENTRU SOLICITARE NEJUSTIFICATA A URGENTEI.ESTE NEVOIE SA ACHITAM AMENDA SAU DACA ARE DIAGNOSTIC NEUROPSIHIATRIC VOM SCAPA. MENTIONEZ CA PERSOANA A FOST LASATA NESUPRAVEGHEATA CIRCA O ORA O ORA SI JUMATATE IN CASA. MULTUMESC ANTICIPAT.
Discuție concediu odihna
Va rog daca e dispus cineva sa ma indrume. Iata care este nelamurirea mea: o persoana cu handicap accentuat are dreptul, conform legislatiei in vigoare, in Romania la concediu de odihna suplimentar fata de ceoncediul de odihna pe care il primesc toti ceilalti? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Va rog daca cineva imi poate spune care este legea sanatatii mintale (care prevede in ce conditii pot fi contentionate persoanele internate intr-o unitate de profil). Multumesc mult anticipat!
as dori, daca poate cineva, sa ma lamureasca asupra unei probleme: cat as castiga eu dupa noua lege a salarizarii unitare, sunt asistent social cu studii superioare de lunga durata intr-o unitate de asistenta sociala? multumesc anticipat pentru raspuns
Sunt persoana cu handicap gradul II si din luna ianuarie mi s-a oprit impozit pe salariu . vreau sa stiu daca poate cineva sa ma lamureasca daca e legal sa mi se perceapa acest impozit. Sunt angajat la stat si nu realizez alte venituri.