avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Activitate Valentina Curosu

Activitate Valentina Curosu

Care sunt conditiile ca un avocat sa pledeze in fata Curtii Europene de Justitie, si care este legislatia relevanta?
Discuție Absolvire INPPA
Care este cel mai bun forum pentru absolvire INPPA?

Răspuns la discuția PRIMIRE EXAMEN DEFINITIVAT
Voua vi se pare ca din ianuarie 2009 pana in noiembrie 2010 sunt fix 2 ani?
Răspuns la discuția Contract de colaborare
Contractul de colaborare se poate inregistra si pentru o perioada anterioara de 6 luni-1 an?
Răspuns la discuția Probe examen definitivat
Cum se vor da subiectele sub forma de grila, se vor da si spete?
Răspuns la discuția PRIMIRE EXAMEN DEFINITIVAT
Bai asa este ... dar ma gandeam si eu la pensie si la alte chestii B-), eu personal cred ca sunt doar niste formalitati, blablauri ;) si nu cred ca o sa ma impiedice sa intru ... anyway spuneti-mi si mie daca este suficient sa ai pe contractul de colaborare doar trei luni stagiatura
Thanks.
Răspuns la discuția PRIMIRE EXAMEN DEFINITIVAT
Eu din cate am mai auzit au fost colegi care nu au facut toata perioada de stagiu, si-au gasit maestru foarte tarziu si cu toate acestea au fost primiti in examenul de definitivat. Din moment ce raportul de stagiu nu este obligatoriu m-am gandit ca n-ar fi o problema daca in toata perioada asta nu am fost in stagiu.

Eu am mai pus intrebarea asta imediat dupa examenul de admitere si mi s-a raspuns ca in toata aceasta perioada de 2 ani, practic, noi trebuie sa ne gasim un maestru, eu personal mi-am gasit deja unul, doar ca nu am indeplinit inca formalitatile ... tot ceea ce vreau este sa stiu sigur ce trebuie sa fac ca sa pot intra la toamna in definitivat.
Răspuns la discuția PRIMIRE EXAMEN DEFINITIVAT
Pai a fost examen de definitivat dar pentru cei care si-au dat examenul de admitere cu un an mai inainte, in 2007... Colaborez cu un avocat de peste jumatate de an dar nu am incheiat contractul in forma scrisa, de aceea incercam sa aflu cam care ar trebui sa fie perioada minima a unui contract incheiat in forma scrisa, sau daca exista aceasta conditie. Am colegi care lucreaza din vara trecuta cu contract inregistrat si nu apart inca in tablou ...
Deci nu mi-am depus juramantul, nu sunt inscrisa in tablou etc.
Vreu si eu cateva recomandari pentru a putea intra in examenul din toamna.
Care este faza, daca imi aleg Drept civil, automat va fi Dreptul de procedura civila introdus la materiile optionale? Pai asta inseamna ca tot n-am scapat de Penal, ca trebuie sa dau obligatoriu si la Drept penal sau Drept de procedura penala. :D
Sau nu, care e treaba?
Răspuns la discuția PRIMIRE EXAMEN DEFINITIVAT
Suuper .... deci se poate si fara raportul de stagiu ...
:D
Mai am o intrebare: Cam cand ar fi indicat sa fac inscrierea daca nu depun raportul si imi refuza dosarul?