avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate llp_llp

Activitate llp_llp

Stiti cumva daca exista vreo societate de asigurari care incheie polite de raspundere civila profesionala pentru functionarii publici si in ce conditii? Exista posibilitatea ca politele sa acopere si o perioada anterioara, chiar daca ele sunt incheiate in prezent?
Va multumesc anticipat.
Locuiesc la parterul unui bloc si de aproximativ doua saptamani tavanul din baie s-a umezit progresiv si a aparut mucegai. Am luat legatura cu vecinii de deasupra dar ei sustin ca nu au nicio problema la instalatiile sanitare, redirectionandu-ma catre ceilalti vecini pana la etajul 4 si recomandandu-mi sa chem un instalator. In situatia in care chem un instalator, acesta nu poate constata decat ca am tavanul ud, mucegai, dar tot nu-mi rezolv problema pentru ca apa nu curge de jos in sus. Mentionez faptul ca posed o polita de asigurare locuinta care prevede ca risc asigurat si inundatia provocata de apa. In situatia in care nu am reusit sa aflu de la ce etaj este problema, firma de asigurari ma va despagubi doar pentru reparatiile din apartamentul meu? Sau se va face o cercetare pentru a afla daca este vreo teava sparta pe undeva pe la etajele superioare, caz in care se va proceda la reparatia tevilor respective? Se va elimina cauza sau se va trata efectul?Va multumesc anticipat.
Am achizitionat un apartament prin credit imobiliar cu ipoteca si anual sunt obligata sa inchei o polita de asigurare cesionata in favoarea bancii ce cuprinde si segmentul calamitati naturale. Este necesar sa mai inchei o alta polita de asigurare? Daca este necesar, beneficiarul sunt eu sau banca? Sau banca este despagubita prin polita impusa de ei si voi fi si eu despagubita prin ce-a de-a doua polita?
Multumesc.
Am achitat contravaloarea unei canapele si a transportului acesteia in data de 14.06.2010, termenul de livrare fiind 05.07.2010. Intrucat nu am fost contactata in vederea livrarii, am sunat si abia la acel moment s-a constatat faptul ca materialele nu erau existente in stoc, motiv pentru care m-am prezentat la sediul lor in vederea alegerii altor materiale. Au stabilit termenul de livrare pe data de 12.07.2010. Nefiind contactata, am sunat si nu se stie in ce data si in ce an se va face livrarea. In formularul de comanda se mentioneaza la sectiunea obligatiile furnizorului faptul ca furnizorul este obligat sa informeze clientul telefonic sau in scris daca termenul de livrare nu poate fi respectat, precizare incalcata de aceasta firma. Va rog sa-mi spuneti ce alternative am si cum poate fi sanctionata societatea? Va multumesc.