avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate mihailcostache

Activitate mihailcostache

Va multumesc pentru raspuns , as fi vrut ceva mai concret , nu prea am inteles ...dar mie mi se pare corect sa mi se ia in calcul ambele venituri .
In ceea ce priveste AJOFM ...pai de aceea ceream ajutorul d-voastra , pt. ii cunosc si stiu ca " nu prea stiu" ce si cum ....
Buna ziua
Am mare nevoie de ajutor din partea d-voastra.
Sunt pe cale sa-mi depun dosarul pentru somaj si nu stiu cum mi se va calcula indemnizatia.
Pe scurt : ...
acum doi ani am fost concediat de la o soc.(martie 2010),am castigat in Instanta reangajare cu toate drepturile( procesul a durat 1 an si zece luni).Bineneteles ca firma respectiva dupa ce mi-a facut reangajarea si dupa ce am primit tot ce mi se cuvenea m-a concediat din nou ( noiembrie 2011). Dar de data asta totul a fost facut legal si am fost de acord cu concedierea. In perioada cat a durat procesul m-am angajat la alta soc. ( din nov. 2010).Eu practic din noiembrie 2010 si pana in noiembrie 2011 am avut doua C.M.
Acum va intreb cum o sa mi se calculeze indemnizatia de somaj?
Mentionez ca mi s-a retinut de ITM din ambele venituri toate taxele aferente , ma gandesc ca ar fi corect sa mi se cumuleze salariile ...Nu stiu ...
De la ultima soc. concediere s-a facut cu 1 martie 2012 si inca nu am depus dosarul ( am ceva promosiuni de angajare si mai astept cateva zile)stiu ca nu e nici o problema daca il depun mai tarziu.!!
Sunt convins ca voi avea probleme in calcularea indemnizatiei si as vrea sa stiu daca este corect si legal sa mi se ia in calcul cele doua salarii...
Va multumesc mult .
Buna seara,
Am o firma ( un S.R.L cu asociat unic)care are activitatea suspendata din mai 2010.
Mentionez ca nu am nici o datorie (ANAF sau altii), as vrea s-o radiez.
Am citit care sunt pasii de urmat..."dizolvare , lichidare(dar fiind asiciat unic am inteles ca nu am nevoie de lichidator)si apoi radiere.
Azi am fost la Registrul comertului sa depun acea HOATRARE prin care solicit dizolvarea voluntara a firmei si o persoana de acolo incerca sa-mi spuna ca mai bine fac acum (inainte de radiere), trecerea bunului pe numele meu.Eu am incercat sa-i spun ca - conform legii31/1990 art. 237 (1)lit. 3, bunurile firmei -dupa radiere-trec automat in patrimoniul administratorului unic , adica eu.
Este vorba de fapt despre o masina( e singurul bun trecut pe firma) .
Acum daca este corect ce am scris pana acum , v-as ruga sa-mi spuneti...!
si intrebarea la care nu gasesc un raspuns este cum procedez ca sa - mi inscriu masina pe persoana fizica , dupa radiere..?
Se elibereaza un certificat de radiere al masini de pe firma si cu acesta eu sa merg la Adminstratia Financiara s-o inregistrez pe numele meu si apoi la Polite pentru acte...?
V-as ruga mult sa ma ajutati cu un raspuns !!Am tot cautat raspunsuri dar nu am gasit nimic .
Multumesc mult , cu respect !
O seara buna !
Răspuns la discuția inchidere firma
multumesc pt. raspuns...!
Nu sunt din Braila...
dar nu mi-ati raspuns daca e corect sa dau impozit pe profit , daca eu am firma suspendata...!...
Da,... urmeaza sa ADUN toti acei bani pe care ii mai am de dat ( e vorba numai de penalitati..) , si cum fac suma o sa -i dau...(de asta alerg prin tara ).
Nu am bani sa mai dau si la experti judiciari...., de aceea am si cerut ajutor AICI...!
Discuție inchidere firma
Buna ziua,
V-as ruga sa-mi dati si im-e o mana de ajutor ...
Am o firma si de ceva ani ( cca. 4) nu am mai avut activitate cu ea.
In martie 2010 am declarat-o la Registrul Comertului ( cu toate actele necesare) SUSPENDATA.
Acum .... primesc incontinuare de la ANAF cum ca as avea de plata IMPOZIT pe profit - 73 ron,( Care profit daca firma e suspendata...?).Sun la ANAF le explic situatia...spun ca da...e o greseala si ca din contra trebuie sa fac o cerere de COMPENSARE ,ca ar avea ei sa-mi dea 169 ron.Trimit CEREA si ....surpriza dupa o saptamana primesc ...SOMATIE cu acelasi impozit pe profit de 73 ron ( pe anul acesta....!)si ....o amenda comform PV. din 10.08.2011 la care s-au calculat penalitati datata din 31.12.2005. Deci ...nu stiu de unde a mai scos-o si pe asta...O fi fost vreo amenda de circulatie (am masina inscrisa pe firma) .Eu sigur am platit-o, (in caz de amenda de circulatie ) dar daca nu le-am trimis copie sigur nu au operat.
Va intreb - 1. e corect sa platesc impozit pe profit daca am suspendat firma ?
- 2. daca vreau sa inchid firma devinitiv ( ca nu mai pot ....), care ar fi pasii de urmat....?
- 3. bunurile care sunt trecute pe firma ( masina ),revin automat administratorului...?sau trebuie sa-mi-o vand mie...?!
Mentionez ca am ceva penalitati ACUMULATE, si vreau sa platesc TOT si sa o DESFIINTEZ.
Va multumesc mult ,
Cu respect....!

p.s. - momentan lucrez pe diverse santiere in tara , - ca angajat - si imi este foarte greu sa ajung la ANAF sa -mi rezlov situatia cu ei direct...
multumesc tuturor pentru ajutor...! si daca mai am nevoie stiu ca o sa ajutati....

tot binele din lume vi-l doresc....
multumesc ...asta o sa fac...
atunci sa astept prima infatisare la recurs si sa invoc exceptia tardivitatii si sa nu mai apelez acum un executor..?
Buna-seara, va multumesc mult pentru toate raspunsurile pe care mi le-ati dat ...dar ...tot mai am nevoie de ajutor...!
Azi am fost la Tribunal si am vazut dovada comunicarii la angajator. Au precizat ca....au primit-o pe 22.12.2010 dar soc. a intrat in vacanta si cum , -chipurile - s-au intors pe 10 ian. 2011 si recursul poarta stampila 21.01.2011, ajungand la Tribunal pe 24.01.
Acum va intreb eu , cum poate spune ca si-au reluat activitatea pe 10 ian. cand eu am fost la ei la sediu (Bucuresti) si am depus Cerere de respectarea Sentintei (cu toate drepturile cuvenite) pe data de 05. ian . ( nr. de inregistrare cu stampila pe cerere).Asta nu dovedeste , ca au mintit si eu pot solicita exceptia tardivitatii recursului ...?
Si inca ceva ...un executor mi-a spus ca Hotararile in litigii de munca sunt executorii de drept si nu e necesar sa astept rezultatul recursului.
De fapt si de la Tribunal; mi-au spus ca-mi pot legaliza o copie de pa Hotarare...
Va rog spunuti-mi...
- am sanse daca platesc un executor ( pe care tre sa-l caut in Bucuresti...)
--sau sa astept Recursul ...eu gandesc ca ar trbui respins ca fiind tardiv...
cum crdeti ca e mai bine sa fac...?
multumesc mult ....toate bune va doresc...!
nu pot oare sa fac o cerere la Presedintele Tribunalului de respingere a recursului ca tardiv...?fara sa mai ajung la Curtea de Apel...?
Cei de aici (Tribunal), nu mai pot face nimic...?
Nu pot verifica daca au depasit termenul de depunere a recursului...?
Ma gandesc ca asa ar fi logic ...nu depui recurs dupa o luna si totul pleaca la Curtea de Apel...!
Chiar nu mai pot face nimic aici , tre sa astept Curtea , cu toate ca eu am depus la (angajator) cererea de respectarea Hotararii si nu mi-au dat nici un raspuns...si le-am anexat o copie si dupa Hotarare si de atunci au trecut 20 de zile nu 10 ....
Ma intreb cum se primesc aceste recursuri fara sa se verifice daca sunt sau nu in timp...
V-as ruga un raspuns ...multumesc
nu mai stiu ce sa fac...!
azi am sunat la Tribunal si...da au facut pe 24. ian. recurs.
Acum mi-e nu-mi ramane decat sa astept citatia de la Curte de Apel..?
Dar recursul asta se poate face si dupa mai multe zile decat cele 10 prevazute de Hotarare....?
Daca eu am primit-o pe 21 dec. 2010 si pe 05. ian. 2011, am depus la ei cererea de respectare a Hotararii , cum mai pot ei depune abia pe 24. ian. recurs. Pot invoca diverse motive ...? Se accepta asa ceva in Instante ..?
Nu trebuie respectate cele 10 zile de la primire , indiferent de motivele pt. care ai intarziat..? ( si 10 zile sunt calendaristice sau lucratoare , ca nu stiu..)
Prin urmare acum , nu mai pot merge la Tribunal sa cer legalizare si nu mai pot apela la executor , sa inteleg ...?
Trebuie doar sa astept...?
multumesc..