avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate alex14061971

Activitate alex14061971

Discuție nelamuriri
Buna ziua ! Sunt P.F.A. (activitate principala : Intermedieri in comertul cu produse diverse, cod CAEN : 4619 )din 2008 Iulie . Pana la 30 Ianuarie 2010 am fost si angajat cu carte de munca . Acum sunt SOMER , dar nu am renuntat la P.F.A. Am un contract de prestari servicii cu o INTREPRINDERE INDIVIDUALA ,de pe urma caruia incasez de la 150 pana la 365 ron ,lunar pe langa somaj .Poate sa-mi spuna cineva in ce categorie ma incadrez , unde si ce am de platit ?
Multumesc !
Discuție p.f.a. sanatate
Sunt p.f.a. din 2008 . Pana la 30 ian. am fost angajat , de atunci sunt somer,dar nu am suspendat p.f.a.-ul.La sanatate nu am cotizat , deoarece am fost angajat cu carte de munca , deci am contribuit ca salariat. Acum ,ca somer trebue sa platesc la sanatate ,sau numai dupa ce termin perioada de somaj ? Ce alte taxe mai am de platit ,cat si catre cine ? Mentionez ca am un contract cu o intreprindere individuala pentru care prestez sercicii (intermedieri cu produse diverse-domeniul de activitate al pfa) si incasez lunar aproximativ 250 Ron
se poate plati asigurarea auto obligatorie pentru autoturisme pe perioada mai mica de 6 luni?
Am fost disponibilizat(art. 65 din codul muncii)cu incetarea activitatii in 29.01.2010. Firma la care am lucrat (din 10.08.2007)a efectuat contributiile la bugetul asigurarilor pt. somaj pana in luna septembrie inclusiv.celelalte documente sunt toate ok.La somaj nu am putut depune dosarul,motivul fiind cele 4 luni restanta.As plati eu aceasta suma(20 ron),dar cica nu se poate.Mentionez ca ceilalti colegi,din Dej,Cluj,Turba,Beclean,Bistrita etc.au reusit sa inainteze dosarul si sa intre in randul somerilor fara nici o problema.Firma despre care este vorba are sediul in Gherla, jud Cj. si a avut puncte de lucru in mai multe orase din toata tara.Oare in judetul Mures legea somajului se interpreteaza si se aplica altfel decat in celelalte judete ale tarii? Cine ma poate ajuta,rog sa ma contacteze pe e-mail : alexandru_vari@yahoo.com Multumesc! PS. Nu trebue sa ai 12 luni cotizate din ultimii 24 ?