avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 995 soluții astăzi
Forum Activitate HDanHD

Activitate HDanHD

Buna ziua,sper ca o sa gasesc o solutie aici. Mama mea in varsta de 60 de ani a lucrat in austria timp de 4 ani si 7 luni platind la statul austriac o anumita suma de bani trimestrial, Acum isi cere dreptul la pensie si mam interesat conform legilor si tot ce este necesar din austria ea va primi. Problema este insa in ro pt ca mama mea este pensionata pe caz de boala in romania si practic nu avea voie sa lucreze (pe cei din austria nu ii intereseaza ca la ei nu exista legea asta) dar la noi este problema pt ca mama mea a fost la casa de pensi judeteana si cei de acolo au spus ca e posibil sa isi piarda pensia din romania sau sa o puna sa plateasca din urma suma de bani cuvenita in cei 5 ani de lucru in austria, (sa restituie pensia) acuma vin eu cu intrebarea : daca a depasit cei 5 ani fara sa o intrebe nimeni nimik de ce lucreaza etc...atunci mai au dreptu sa ii ia pensia sau sa o puna sa plateasca din urma? ca practic nu au cum sa o execute silit sa nu stiu care e treaba asta cu depasirea acestui numar de 5 ani nu mai au voi autoritatile sa iti faca ceva. Ca nu stiu ce sa fac, sa isi bage dosaru pt pensie in austria si sa vedem ce va fi , sau sa ramana cu pensia de mizerie din ro . Va multumesc si astept un raspuns
Răspuns la discuția concubinaj
ok, am priceput, dar tot am auzit ca daca doi traiesc prin concubinaj dupa un anumit numar de ani respectiv 10(presupun) au drepuri egale ca si cum ar fi casatoriti, dar din cate stiu la noi nu se ia in considerare legea concubinajului
Răspuns la discuția concubinaj
pai nu stiu ce fel de contract e ala are ca titlu "contract de subinchiriere" si contractul de ap scrie clar si frumos mama unicul proprietar,nici nu apare numele talaui meu, doar in contractul acela de subinchiriere apare ca si subchirias. Dar am o nelamuriere,daca mama vrea sa imi vanda de ex mie ap.sau sa mi'l treaca pe numele meu, poate sa faca asta fara acordul tatalui meu, sau are vre'un drept tatal sa se impotriveasca?
Răspuns la discuția concubinaj
pai nu mama mea este unicul proprietar pe contractul de apartament dar mai are inca un contract cu numele de "contract de subinchiriere" in care se precizeaza ca unicul proprietar (mama) ofera spre inchiriere o camera pe perioada nedeterminata subchiriasului (tata)
Răspuns la discuția concubinaj
pai mama este unicul proprietar pe contractul de apartament, si tatal este trecut pe un alt contract cu numele la contract "contract de subinchiriere'' si in el scrie proprietarul doamna.....inchirieaza o camera pe perioada nedeterminata subchiriasului domnul..... si mai precizeaza ca in cazul in care proprietarul paraseste locuinta in mod legal si subchiriasul trebuie sa paraseasca locuinta.Dar pe contractul de apartament scrie ca mama mea este unicul proprietar. Apartamentul a fost cumparat cand cei doi erau impreuna dar mama mea la cumparat,tatal meu a mai cumparat bunuri materiale
Discuție concubinaj
Buna ziua, in cazul in care cei doi parinti nu se mai inteleg si traiesc prin concubinaj de 25 de ani,si unul din parinti (care este si proprietarul apartamentului unde locuiesc cei doi) ii spune sa paraseasca locuinta si respectivul nu doreste ce este de facut? ce proceduri?,ca din cate stiu daca traiesc prin concubinaj si am un aparatament fiind unicul proprietar celalat nu are drept la el,fiecare la bunurile achizitionate in parte,nu? Aaa si cel care nu doreste sa paraseasca locuinta este trecut pe un alt contract cu numele "Contract de subinchiriere" si in care spune ca unicul proprietar ......da in chirie o camera subchiriasului domnul......astept si eu niste raspunsuri concrete o zi buna si frumoasa.Mari multumiri!! Dan.
buna ziua, in cazul in care mama si tata nu sunt casatoriti dar locuiesc impreuna de 25 de ani, tatal meu are drept la tot ce a cumparat mama? ca am auzit ca dupa 10 ani petrecuti impreuna se ia ca si cum ai fi casatoriti si ai drepturi egale la bunuri,proprietati etc,va rog ajutatima cu niste raspunsuri
Discuție concubinaj
Buna, am o problema cu parinti mei, sunt impreuna (stau impreuna) de 25 de ani dar nu sunt casatoriti,avem un apartament cumparat de mama (acum 20 de ani) si ea este titularul pe contract. tatal meu este trecut pe contract ca si subchirias. Cei doi nu se mai inteleg si vor sa se desparta si vreau sa stiu daca mama (fiind titular) il poate scoate afara din ap. sau in ce modalitate si daca tatal meu are vre'un drept la acest apartament, si daca mama doreste sa treaca ap pe numele meu este nevoie si de acordul tatalui? multumesc mult si sper sa imi raspundeti la toate intrebarile puse ca am auzit numai cuvinte de laude despre acest site. Stima!
Răspuns la discuția contract apartament
pai nu stiu ce e termenu de prescriptie dar ei stau impreuma de 25 de ani si de 20 de ani a cumparat ap mama
Răspuns la discuția contract apartament
pai ap este cumparat de mama de acuma 20 de ani si tatal meu a contribuit in casa doar la bunuri materiale, in renovarea lui sau altceva nu a contribuit, dar locuieste aici si are domiciliul aici, si na mama ar vrea sa il treacape numele meu ca si cum eu sa fiu proprietar dar na tatal meu nu este cu noi acuma na sa'u despartit , si as vrea sa stiu daca poate sa il treaca mama fara acordul/voia tatalui. ma duc eu cu mama fac documente etc, poate taicamiu nici nu afla , se paote?