avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate octavian70

Activitate octavian70

Buna ziua,
O persoana care lucreaza intr-o institutie publica si acorda viza CFP se afla in incompatibilitate daca este expert contabil si are propria firma de contabilitate? In acelasi timp, persoana a acordat viza CFP in perioada in care avea poprire pe salariu - aceasta este o situatie de incompatibilitate? Mentionez ca este personal contractual, nu functionar public.
Multumesc.
Buna ziua,
O persoana care lucreaza intr-o institutie publica si acorda viza CFP se afla in incompatibilitate daca este expert contabil si are propria firma de contabilitate? In acelasi timp, persoana a acordat viza CFP in perioada in care avea poprire pe salariu - aceasta este o situatie de incompatibilitate? Mentionez ca este personal contractual, nu functionar public.
Multumesc.
Buna ziua,
Am mostenit o casa in 2010 prin testament, la care platesc impozit majorat(pentru cea de a doua proprietate), mentionez ca mai am o proprietate in care locuiesc. Intrebarea este: trebuie platit impozit majorat sau ma incadrez la art 252(2)din codul fiscal?"(2) Nu intră sub incidenţa alin. (1) persoanele fizice care deţin în proprietate clădiri dobândite prin succesiune legală."
Mostenirea prin testament se considera ca fiind o " mostenire dobandita prin succesiune legala"?
Platesc impozit pentru cladiri, dar si pentru terenul aferent cladirii(probabil), impozitul majorat se plateste si pentru terenul aferent sau numai pentru cladire?
Multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire parinti
Buna ziua,
Pentru donatie trebuie cadastru si intabulare?
Multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire parinti
Buna seara,
Cam cat costa sa faci un contract de donatie cu clauza de intretinere viagera? dar un contract de vanzare cumparare?
Multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire parinti
Buna ziua,
Contractul de donatie poate fi atacat?
Multumesc!
Buna seara,
Parintii mei vor sa-i dea casa fratelui meu, dar sa ramana a lui dupa moartea lor. Ce acte ar trebui sa faca ca dupa moartea lor sa mosteneasca numai el. Fratele este casatorit, iar sotia lui il tot ameninta ca vrea sa divorteze, asta nu s-a intamplat, dar nu se stie!
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Titlu de proprietate gresit
Buna ziua, multumesc frumos pentru raspuns. O sa merg in instanta pentru rezolvare, spuneti-mi va rog, ce documente trebuie sa prezint?
Multumesc!
Răspuns la discuția Titlu de proprietate gresit
Buna seara,
Titlul de proprietate obtinut de bunica mea in 1995 are numarul parcelei gresit. Mai concret, in loc de 18/2/3 este 18/43. Eu vreau sa merg sa modific greseala. Unde trebuie sa merg?

Multumesc.
Buna seara,
Am primit de la bunica mea un teren(prin hotarare judecatoreasca), caruia am vrut sa ii fac cadastru. Domnul care s-a ocupat a descoperit ca parcela din titlu de proprietate este gresita si nu a putut face cadastrul. Adica eu muncesc un pamant care este al familiei de zeci de ani, dar in titlu de proprietate am alt teren. Am fost la primarie le-am explicat situatia, iar dupa cateva luni aproape un an mi-au spus ca nu se poate rezolva(neoficial).
Unde ma pot adresa sa rezolv cu titlul de proprietate, ce demersuri trebuie sa fac?