avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate gaby1976

Activitate gaby1976

Răspuns la discuția Divort la notar
Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Divort la notar
Am fost la notar si mi-a spus ca nu se poate. Ca ar trebui sa merg in instanta si ca va trebui demonstrat cu martori si probe ca sotul e singurul vinovat si ca doar instanta va putea stabili cuantumul sumei pe care sotul meu ar trebui sa o plateasca lunar. Chiar nu vrem sa facem circ in instanta si sa ne certam ca la usa cortului.
Discuție Divort la notar
Buna seara!
Ma intereseaza daca se poate divorta la notar si daca sotul poate sa faca vreun act notarial prin care se obliga sa-mi plateasca lunar o suma de bani avand in vedere ca nu am nici un venit. El e de acord dar doreste un act in acest sens.
Va multumesc!
30 de zile in cel mai bun caz... am asteptat 5 luni o hotarare...
Buna seara! Hristos a inviat!
Vreau sa va povestesc ce am patit cu un politist de la sectia 4 din Galati, politist pe care nu stiu cum il cheama deoarece nu s-a prezentat.
In seara zilei de 14.04.2012 a sunat matusa mea si a rugat-o pe mama mea sa sune la politie deoarece in lateralul blocului, sub geamul bucatariei se aduna tot felul de indivizi care beau, injura, isi fac necesitatile, vomita si, uneori, fac si sex (matusa mea sta la etajul 1). Eu m-am enervat si am intrebat de ce nu suna chiar ea la politie si ne roaga pe noi sa facem acest lucru. Dar matusa sunase deja si anuntase politia care i-a raspuns franc ca nu vine! Ok... n-am crezut-o! Cum sa crezi asa ceva?? Am pus noi mana pe telefon si am vorbit cu "politistul". Stiti ce ne-a spus?? Ca nu vine sub nici o forma, sa ne mai uitam si noi la televizor sa vedem ca asa se distreaza tinerii in ziua de azi... in acel moment m-am enervat si i-am luat mamei telefonul din mana si l-am intrebat pe acel... nu stiu cum sa-i spun... l-am intrebat "de ce doar unii au drepturi in ziua de azi si de ce au drepturi doar leprele???!!!" imi zice ca toti avem drepturi! m-am enervat cumplit, vorbea in zeflemea, si i-am reprodus doar o mica parte din conversatia celor care ne fac zilele amare!! mi-a inchis telefonul probabil pentru ca urechile lui nu suporta astfel de cuvinte! in apartamentul matusii sta si bunicul meu care are 88 de ani si e perfect lucid, aude si vede foarte bine! cum pot sa-i explic eu acestui om de 88 de ani ca ceea ce aude, miroase si simte e "normal"?? dar in acea scara locuiesc si familii care au copii! Copiii trebuie sa auda tot soiul de injuraturi si sa priveasca pe geam cum isi fac derbedeii necesitatile??? Pentru ce mai platim acesti "oameni ai legii"???X-(
ce pot face si cum pot sa-l reclam?? si nu numai pe el, ci toata sectia pentru ca nu-i prima oara cand se solicita prezenta lor si nu le pasa!!!
am crezut cu tarie ca ne vom civiliza intr-o buna zi (visam la o tara curata, la mult bun simt, visam sa pot merge pe strada linistita si sa-mi cresc copiii fara sa ma gandesc ca nu-i pot feri de canaliile prezentate mai sus)... dar, cu asemenea politisti si cu lipsa legislatiei, sperantele sunt nule! ajung la concluzia ca ce mai nimerit sa-ti faci dreptate singur... apropos de ce spunea D-na Paula Iacob recent! cred ca biletul de imigrare e singura solutie...
Nu TVA-ul e problema.. ma intereseaza daca am nevoie sa ma plimb cu casa de marcat din apartament in apartament. Dupa cum am spus, detin o casa de marcat, o pot defiscaliza si refiscaliza pe noul obiect de activitate.
Buna seara.
Va rog frumos sa imi spuneti daca pentru activitatea de curatenie si menaj (pt. persoane fizice) este necesara casa de marcat. Am citit legea si, din ce am inteles eu, nu ar fi necesara. Eu detin casa de marcat, e fiscalizata pt. o alta activitate (pe care nu o mai desfasor).
Va multumesc!
Răspuns la discuția Despagubiri
A continuat sa faca expertize pentru ca firma cu pricina a facut recurs, procesul a ajuns la tribunal, tribunalul a trimis dosarul la judecatorie (pentru rejudecare), apoi iar a ajuns dosarul la tribunal si, acum, probabil, va ajunge la Curtea de Apel. Facand recursuri, rezulta ca firma contesta hotararea acestor instante (inclusiv lipsa calitatii procesuale a mamei mele, fapt specificat in motivari).
Banuiesc ca trebuie deschis un alt dosar civil si nu se pot cere aceste despagubiri in cadrul acestui dosar care se judeca la monentul actual.
Ma intereseaza daca trebuie sa plateasca taxe pentru aceste despagubiri si care ar fi acestea.
Discuție Despagubiri
Buna ziua!
Mama a fost data in judecata de catre o firma cu care nu avea nici o relatie contractuala. Mama era angajata la o alta firma care apartine aceluiasi patron dar completa foi de parcurs pentru vreo alte patru firme ale acestui patron. La un moment dat s-a constatat ca un autobuz, care functiona pe post de cursa conventie si era foarte vechi (nu functiona nici kilometrajul) ar fi consumat mult mai multa motorina de cat ar fi fost calculat dupa cartea tehnica a masinii. Au fost dati in judecata mai multi soferi care au condus autobuzul (carora li se imputa motorina) si mama careia nu i se imputa nimic. Avand in vedere ca mama nu era angajata la acea firma s-a constatat lipsa calitatii procesuale dar firma a facut in continuare recursuri, apeluri, etc. si mama a fost obligata sa faca si sa plateasca 4-5 expertize (care, de altfel, demonstrau ca autobuzul fiind vechi si neintretinut consuma atat motorina ff multa cat si ulei). Nu stiu din ce motiv, contravaloarea expertizelor nu a fost luata in calcul in hotararea data de judecatorie.
In final, ma intereseaza daca mama poate cere despagubiri acestei firme (morale) sau daune, avand in vedere ca procesul a inceput in anul 2005 si nu s-a terminat nici in ziua de azi (toate instantele care au judecat acest proces au spus ca mama nu are calitate procesuala.) de unde rezulta ca mama a fost purtata pe drumuri atatia ani, a platit si cateva expertize si, prin natura procesului, a fost facuta hoata.
Va multumesc!
Avem avocat. Si executor... si cam atat
Multumesc pentru raspunsuri!