avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate irinairina13

Activitate irinairina13

Va multumesc.
Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog, unde se poate reclama firma care se ocupa de insolventa altei firme.

Va multumesc.

Va multumesc pentru raspunsuri.

In ce conditii si conform carei legi, contestatia la tabelul preliminar al creantelor poate fi acceptata ca si exceptie, daca termenul limita de depunere a fost depasit?
Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog, care este termenul limita pentru a depune contestatie la tabelul preliminar al creantelor.

Spre exemplu, daca am primit notificare de la firma lichidatoare in data de 9 ale lunii noiembrie 2011 ( in ceea ce priveste inscrierea la masa credala, si implicit in tabelul preliminar al creantelor), pana cand pot depune contestatia?

Multumesc pentru raspuns.
Expertul poate fi reclamat daca a fost numit consilier de catre instanta?

Si cum se poate demonstra ca vecinii nu au dreptate? Adica nu e clar ca din moment ce autorizatia de constructie a cunostiintelor a fost inchisa in 1997, iar vecinii au primit autorizatie de constructie cativa ani mai tarziu, ca ei sunt cei care n-au respectat distanta legala fata de gard?! Plus ca pentru magazia construita chiar pe hotar nici macar n-au autorizatie de constructie.



Multumesc.
Buna ziua,

Imi puteti spune cum trebuie procedat in situatia de mai jos:

- niste cunostinte au o casa de vacanta la munte. Autorizatia de constructie a fost inchisa fara a se specifica distanta dintre casa si gardul din spatele casei, deoarece la vremea respectiva asa era procedura (aproximativ 1996). Casa e la 1 metru de gardul din spate.

- dupa cativa ani au venit niste vecini care si-au construit si ei casa, pe terenul din spatele casei cunostiintelor. Acestia n-au respectat distanta de un metru fata de gard, mai mult chiar, si-au ridicat si o magazie chiar pe hotar. Cand vecinii acestia si-au renovat casa, au trebuit scoase ulucile de la gard, pentru ca in spatiul respectiv nu era suficient loc pentru asa ceva. Mentionez ca din pacate cunostintele mele nu i-au reclamat.

- De curand cunostiintele mele s-au apucat sa renoveze gardul, fara a primi nici un ban de la vecini. Nici pentru primul gard n-au primit nici un ban. In schimb, vecinii s-au oferit sa le dea niste bani ca sa mute gardul cu 10 centimetri. Iar apoi i-au dat in judecata si pretind ca de fapt cunostintele le-au luat din teren.

A fost trimis un expert sa masoare, dar cunostiintele mele n-au fost de acord cu masuratorile si au cerut contraexpertiza. Cand a venit cel de-al doilea expert, primul expert a venit in calitate de consilier al vecinilor.

Ce se poate face in cazul acesta? Chiar se moare cu dreptatea in brate in Romania?

Va multumesc pentru sfaturi si raspunsuri.



Răspuns la discuția Procedura recuperare salariu
Va multumesc pentru raspuns.

Cum pot face copii xerox dupa aceste documente?
Răspuns la discuția Procedura recuperare salariu
In acest caz de ce acte este nevoie pentru inscrierea la Fondul de Garantare a Salariilor?

Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog, care sunt pasii care trebuie urmati pentru ca un fost angajat sa-si recupereze salariul de la fosta firma angajatoare de la care a demisionat, tinand cont ca aceasta se afla in insolventa.

- Se mai poate da in judecata fosta frma angajatoare, tinand cont ca a intrat in insolventa, dar isi continua activitatea, iar restul angajatilor continua sa fie platiti?

- De ce acte este nevoie pentru inscrierea la Fondul de Garantare a Salariilor, in cazul ca acesta este unul dintre pasii care trebuie urmati?

Va multumesc pentru raspunsuri.