Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura recuperare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura recuperare salariu

Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog, care sunt pasii care trebuie urmati pentru ca un fost angajat sa-si recupereze salariul de la fosta firma angajatoare de la care a demisionat, tinand cont ca aceasta se afla in insolventa.

- Se mai poate da in judecata fosta frma angajatoare, tinand cont ca a intrat in insolventa, dar isi continua activitatea, iar restul angajatilor continua sa fie platiti?

- De ce acte este nevoie pentru inscrierea la Fondul de Garantare a Salariilor, in cazul ca acesta este unul dintre pasii care trebuie urmati?

Va multumesc pentru raspunsuri.
sansele sunt, din nefericire minime. Va inscrieti la masa credala alaturi de ceilalti ceritori si asteptati sa fie executata firma...de cele mai multe ori nu mai are decat capitalul social de 200 lei daca e srl.
In acest caz de ce acte este nevoie pentru inscrierea la Fondul de Garantare a Salariilor?

irinairina13 a scris:

In acest caz de ce acte este nevoie pentru inscrierea la Fondul de Garantare a Salariilor?

Numai daca indepliniti urmatoarele conditii va puteti recupera salariile de la Fondul de Garantare a Creantelor :
- exista o hotărârea judecătorească definitivă de deschidere a procedurii de insolvenţă;
- exista o hotărârea judecătorească prin care s-a dispus măsura ridicării parţiale sau totale a dreptului de administrare.

Procedura solicitării plăţii creanţelor
[ link extern ]
Va multumesc pentru raspuns.

Cum pot face copii xerox dupa aceste documente?
Copii de pe acte le puteti obtine de la administratorul judiciar al societatii