avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate elamyro

Activitate elamyro

sunt in situatia urmatoare:am 2 credite la banca la care nu am mai platit de 7 luni, fiind in concediu crestere copil si sotul a ramas fara job. patronul firmei a cumparat un teren pe o societate care a pus-o pe numele meu pentru a putea accesa anumite fonduri nerambursabile fiind niste conditii de varsta la care se castigau puncte. in cazul in care nu voi reusi sa revin cu platile la credite si se v-a ajunge la executare silita bunurile acestei societati vor putea fi afectate?
am urmatoarea situatie, la decontul lunii iunie vrerau sa solicit rambursare tva, societatea si-a schimbat sediul social in alt judet si trebuie facut transferul dosarului fiscal in noul judet. intre timp eu trebuie sa depun decontul de tva, intrebarea este unde voi depune decontul la sediul vechi sau cel nou in cazul in care dosarul fiscal nu v-a fi inca transferat. mentionez ca societatea face parte din categoria intreprinderilor mijlocii.
Răspuns la discuția proprietate teren
pai ideea e ca 1. daca nu vor parintii sa faca niciun act si nici nu asteptam decesul lor noi ce drepturi avem? 2. daca eu ca si copil al lor prin donati/contract/succesiune devin proprietar, in caz ca nu voi mai putea plati ratele la credit banca v-a putea executa bunurile.as dori sa iau in calcul si acest aspect
buna ziua, am si eu o situatie. in 2009 eu si fratete meu am cumparat un teren dar in contractul de vanzare cumparare a fost trecuta mama noastra, avand in vedere ca fratele meu nu era in tara, iar eu sunt casatorita si sa nu fie problema apoi fiind si sotul meu la mijloc. fiind singurii copii am considerat ca asa nici eu nici el nu vom avea probleme. banii au fost platiti de catre noi existand chitante intre noi si persoana care a vandut. pe acest teren se ridica o constructie, nu este finalizata, care de asemena a fost facuta cu banii nostri eu avand o garsoniera si am vanduto iar el lucreaza in strainatate. parintii mei sub nici o forma nu pot justifica ca banii platiti pentru teren sau pe constructie ca ar putea proveni de la ei.
in situatia in care prin sa spunem ca parintii nostri nu vor trece pe numele nostru acel teren, constructia inca nu este intabulata, sau sa spunem ca vor vrea sa instraineze acel teren noi ce drepturi avem sau mai bine zis avem vreun drept?
si o alta intrebare care ar fi modalitatea cea mai sigura de a trece terenul pe numele copiilor nostrii fara ca cineva vreodata sa poata contesta sau sa execute aceste bunuri pentru datorii sau alte situatii ale nostre, adica parintii copiilor.
multumes
Răspuns la discuția nc eronate
ce sanctiuni ar putea aplica pentru aceste nc gasite?se poate da vreo amenda cava?
Discuție nc eronate
in urma unui control de fond s-au gasit cateva nc care au fost facute fara documente justificative, si anume fara facturi deoarece in realitate nu a avut loc nicio operatiune. s-a inregistrat 411=701. cateva din ele se storneaza dupa cateva luni dar unele au ramas nestornate urmand a se storna acum. intrebarea este se poate calcul TVA la aceste note contabile, precizez ca in realitate nu a existat nicio operatiune, nu exista facturi, nimic. doar NC in registru jurnal
parintii mei au un imobil, compus din 2 case lipite, in oglinda mai bine spus. exista posibilitatea de a achizitiona partea mea,cealalta jumatate este a fratelui meu, jumatate din duplex, direct pe numele celor doi copii ai mei, acestia sunt minori. daca da care este solutia sa nu apara nicio problema in momentul cand unul sau amandoi copii vor devenii majori sa nu am vreo surpriza sa vanda sau cine stie ce alte situatii neplacute.
Răspuns la discuția restante credite
in situatia in care apar ca si administrator cu puteri limitate, in cadrul unei societati pe langa alti 2 administratori,din luna mai 2010, asociatul unic fiind o alta persoana niciuna dintre cei 3 administratori, in caz de executare poate fi implicata aceea societate intrun anume fel? de la acea societate nu incasez nicun ban.
As dori sa stiu ce se poate imtampla in urmatoarea situatie:am 2 credite nevoi personale fara garantii si 3 carduri de credit. la un credit mai am de plata 10 luni ( afos contractar pe 5 ani) iar pt al 2 lea 8 ani l-am contractat in febr 2008. din sept 2010 am inceput sa am dificultati in plata ratelor si a sumelor minime pt carduri.am platit dar sume mai mici pt fiecare.in acest moment sunt in concediu ingrijire copil, sotul nu mai lucreaza si mai am un copil in varsta de 2.5 ani.practic singurul venit din dec 2010 este indemizatia si stam cu chirie.in conditiile in care nu voi mai plati la cele 3 carduri nicio suma, incercand sa platesc doar ratele la cele 2 credite ce se va intampla?in crestere copil am intrat in 21 dec 2010, pana in 2012 decembrie nu vor putea face poprire pe venit deoarece este indemizatie crestere copil.stiu ca se prescrie in 3 ani executarea silita dar in situatia de fata cand incep cei 3 ani, de la ultima plata sau...?
Răspuns la discuția Ce fel de studii sunt?
buna ziua,
am si eu o interbare daca ma puteti ajuta.am absolvit in '95 Colegiul Univ Ec.Buc durata 3 ani la zi. care este incadrarea mea?doresc in viitorul apropiat sa fac un master dar nu am idee in acest moment care este incadrarea mea.