avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Activitate crin_cry

Activitate crin_cry

Cumparand mai multe terenuri in extravilan pentru a forma o masa compacta pentru o plantatie de afine, am luat legatura cu un topograf pentru a se ocupa de intabularea terenurilor. Aceste formalitati au durat 1 an de zile.Primaria nu a avut un plan parcelar, iar in lipsa acestuia, topograful a intocmit un plan de incadrare in tarla, intabularea facandu-se fara localizare certa. La fata locului, topograful a constatat un drum care traversa pe diagonala toata tarlaua.Acest drum a fost creeat de oameni de-a lungul timpului, desi astfel, nu aveau acces toti proprietarii la un drum . Topograful a sustinut ca acest drum l-a vazut si pe ortofotoplan si trebuie sa-l treaca in planul de incadrare in tarla. Mentionez ca pe titlurile de proprietate nu era prevazut acest drum ca vecin sau ca ar trece pe terenul unei persoane, formand 2 cf-uri. Noi am incheiat cu toti proprietarii o promisiune de vanzare-cumparare pana la finalizarea formalitatilor de intabulare, in care era prevazut ca ne vom obliga sa cumparam terenul din titlul de proprietate. Intabularea s-a terminat, topograful a facut planul de incadrare in tarla, care l-a vizat la OCPI, unde acest drum a fost trecut. La unele terenuri, ne-a facut 2 CF-uri pentru ca drumul intretaie acest teren. S-au incheiat si contractele de vanzare-cumparare . Acum suntem in litigiu cu una din persoanele cu care nu am reusit sa finalizam contractul final, iar acesta ne creeaza tot felul de probleme, facandu-ne reclamatie la primarie ca am inchis acel drum.Intabularea durand o perioda mare de timp, noi am facut investitii in paralel,pentru ca banii sunt luati pe credit.Am creat fizic un nou drum , in situatia de fata, toti proprietarii avand acces la drum.
Topograful a depus o documentatie la primarie pentru plan parcelar definitiv si asteptam sa se intruneasca comisia de fond funciar. Problema este ca persoana cu care avem litigiu nu va fi de acord cu acest nou drum .
Daca m-ati putea ajuta cu o lege sau o modalitate de rezolvare a acestei probleme, mi-ati fi de mare ajutor , pentru a o putea prezenta in fata comisiei de fond funciar. Sa nu uit a va preciza ca si persoanei cu care avem probleme, i s-au facut 2 cf-uri datorita drumului creat de topograf.
Va multumesc mult pentru tot si sper ca m-am facut mai inteleasa.
Buna ziua,
Am infiintat un SRL si am cumparat mai multe terenuri , facand intabulare incerta. Aceste terenuri sunt traversate pe diagonala de un drum vecinal, pe care primaria
" l-a materializat prin schita de punere in posesie"si prin hotarare de guvern. Unele terenuri din acea zona nu aveau acces la acest drum. Mentionez ca din informatii culese acest drum nu are nr cadastral pentru ca nu l-au avut in evidente , nefiind revendicat dupa legea 18 sau legea 254. Am cerut un schimb de teren pentru a muta drumul pe langa terenul compact al nostru, pentru a putea infiinta o plantatie.Acest drum ar fi cu aproximativ 200m mai lung, dar astfel toti proprietarii ar avea acces la drum. Primaria refuza acest schimb sau alta modalitate pentru a ne putea desfasura activitatea, desi acest drum nu are utilitati sau ceva care sa fie un dezavantaj pentru ei.
Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo varianta legala pe care o putem cere primariei sau cum trebuie sa procedam, fiind vorba de o societate comerciala, care din punctul meu de vedere ar duce la dezvoltarea economica a orasului.
Va multumesc.

Planul parcelar pe care primaria l-a vizat cu acest drum nu respecta faptul ca toti proprietrii sa aiba acces la drum, ei considerand ca noi suntem proprietarii tuturor terenurilor din plan, desi exista mai multe CF- uri., noi nefacand o alipire a tuturor terenurilor. Trebuie sa gasim o solutie, pentru ca ei refuza sa ne lase sa mutam drumul pe marginea parcelelor.
Răspuns la discuția Act notarial eronat
noi am fost de cateva ori la notar si i-am spus ca a trecut termenul limita, iar ea a zis ca nu e nici o problema pt ca intabularea nu este terminata.
Ce pot sa fac acum?
Răspuns la discuția Act notarial eronat
prestatie tabulara
Răspuns la discuția Act notarial eronat
crin_cry a scris:

buna ziua,
Am incheiat o promisiune bilaterala de vanzare cumparare la notar,in care s-a strecurat o greseala descoperita mai tarziu:
-diferenta de plata trebuia achitata la terminarea intabularii, cand se incheia contractul de vanzare-cumparare.( asa a fost intelegerea in fata notarului)
-notarul nu a mai mentionat aceasta, numai data limita a platii
Vanzatorul refuza sa ne mai vanda terenul, mentionand ca nu am respectat termenul limita de plata.
Formele de intabulare s-au definitivat doar dupa un an de zile, intabulare facuta de vanzator.
L-am dat in judecata. Notarul mi-a recunoscut pe urma ,ca stia de intelegerea adevarata, dar spune ca el nu mai poate face nici o rectificare la act.
Sfatuiti-ma va rog ce sa fac.
Va multumesc mult


mentionez ca pe vanzator l-am dat in judecata.
buna ziua,
Am incheiat o promisiune bilaterala de vanzare cumparare la notar,in care s-a strecurat o greseala descoperita mai tarziu:
-diferenta de plata trebuia achitata la terminarea intabularii, cand se incheia contractul de vanzare-cumparare.( asa a fost intelegerea in fata notarului)
-notarul nu a mai mentionat aceasta, numai data limita a platii
Vanzatorul refuza sa ne mai vanda terenul, mentionand ca nu am respectat termenul limita de plata.
Formele de intabulare s-au definitivat doar dupa un an de zile, intabulare facuta de vanzator.
L-am dat in judecata. Notarul mi-a recunoscut pe urma ,ca stia de intelegerea adevarata, dar spune ca el nu mai poate face nici o rectificare la act.
Sfatuiti-ma va rog ce sa fac.
Va multumesc mult
Buna ziua, am o societate comerciala cu domeniul plantarea de arbusti fructiferi. Am achizitionat de la diverse persoane fizice 7 ha de teren. Problema mea este ca aceste terenuri sunt strabatute pe diagonala de un drum care apartine Primariei. Spuneti-mi o solutie de a muta drumul la marginea acestor terenuri pentru a putea avea o tarla compacta.Mentionez ca Primaria spune ca drumul lor nu este intabulat. Va multumesc.
Sunt un SRL si am incheiat cu o persoana fizica o promisiune bilaterala de vanzare cumparare a unui teren. ( pentru cumpararea unui teren) . As dori sa ma ajutati daca se poate cu o monografie contabila pentru aceasta situatie si sa imi spuneti daca este necesar sa fac eu vreo factura catre persoana fizica.
va multumesc si sper sa ma ajutati cu acest raspuns
buna ziua
Am infiintat un SRL cu domeniul agricultura.
Nu stiu la ce institutii trebuie sa merg sa ma autorizez pentru aceasta activitate
( pompieri?, sanitar veterinar?)
va multumesc anticipat
Buna ziua
Ce autorizatii si avize sunt necesare infiintarii unui srl cu activitate de agricultura ( cultivarea afinelor), sau a unui PF, AF, sau II
Va multumesc