avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate popa olivia

Activitate popa olivia

Buna seara,
Firma a fost in 2003 platitoare de imp pe venit si a inreg la sf anului pierdere contabila de 204 ron.
Apoi din 01.01.2004 a fost platitoare de imp pe profit. Pana la sfarsitul anului 2007 a fost tot pe profit, dar nu a acoperit pierderea din 2003. La sfarsitul anilor 2008, 2009 a inreg pierdere contabila.
Astfel ca la 31.12.2009 soldul creditor al contului 1171 este de 1998 ron si soldul debitor a lui 121 este de 197 ron. Pot sa acopar pierderea din 2003 cand era micro? Si ce trec la pierderea fiscala din anii trecuti in decl 101?
Discuție decl 101
Pe prima pagina de la decl 101, la rd 2 chelt de expl inclusiv imp pe profit trec si impozitul minim, firma e pe pierdere. Apoi trec imp minim si la rd 24 (chelt cu imp pe profit)?
Discuție decl 101
Buna ziua,
Vreau sa ma verific daca am completat decl 101 corect.
Daca am o firma care este platitoare de imp pe profit, dar pe tot anul 2009 a inregistrat pierdere si mai sunt urmat. date:
-ven din expl 89.753 ron
-chelt din expl fara imp profit minim 95653 ron
-imp minim dat trim II 717, trim III 1075, trim IV 1075. Tot impozitul este si platit.
Spuneti-mi la ce randuri trebuie sa apara sumele. Va multumesc.
Buna,
Nu stiti de ce nu ma lasa la declaratia 101 sa bifez ca si obligatie 103-Impozit pe profit(datorat de pers juridice romane) ci doar 102-impozit pe profit (banci comerciale).
Buna,
Firma despre care va spun este platitoare de impozit pe profit, iar pe tot parcursul anului 2009 a fost pe pierdere. S-a declarat si platit doar impozitul forfetar pe toate trei trimestrele. Suma declarata nu a fost scrisa pe coloana de impozit minim, cum ar fi trebuit ci pe coloana de impozit datorat. Acum trebuie sa fac rectificative sa trec suma pe coloana care trebuie,nu? Inchiderea exercitiului financiar s-a decis sa se faca la data de 25.04.2010. Nu s-a depus declaratia 101.
Răspuns la discuția impozit forfetar
suma datorata este zero pe fiecare trim
BUNA,
Ce fac daca in cursul anului 2009 am declarat impozitul forfetar la suma datorata si nu la suma impozit minim? Trebuie sa fac rectificative? Trebuie mentionat faptul ca impozitul datorat pe fiecare trimestru este zero.