Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit forfetar

BUNA,
Ce fac daca in cursul anului 2009 am declarat impozitul forfetar la suma datorata si nu la suma impozit minim? Trebuie sa fac rectificative? Trebuie mentionat faptul ca impozitul datorat pe fiecare trimestru este zero.
popa olivia, utilizator
suma datorata este mai mare decit impozitul minim ?
-pe fiecare trimestru in parte , am uitat sa precizez ( trim 2,3 si4)
Magda Staicu, Consultant fiscal
suma datorata este zero pe fiecare trim
trebuia declarat si virat impozitul minim, asa cum prevede codul fiscal , modificat de la 01.05.2009
Vedeti art 18 pentru stabilirea sumei minime datorate si art 34 pentru plata si declarare
Vor trebui facute declaratii rectificative ; daca ati intocmit/depus declaratia 101( in cazul in care nu ati fost cumva micro cu impozit pe venit in 2009) , va trebui si ea modificata
Vor fi si majorari de la data fiecarui termen de plata ( 25.07,25.10 si /sau 25.01/25.02 (depinde aici de data la care ati decis inchiderea anului fiscal 2009) la zi.
Sper ca ceea ce am spus sa se potriveasca cu speta dvs, pentru ca nu ati dat toate datele necesare : ce fel de firma ati fost in 2009(profit sau micro) , cind ati depus 101 ...
Daca nu se potriveste raspunsul meu cu speta Dvs,reveniti va rog