avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit forfetar

BUNA,
Ce fac daca in cursul anului 2009 am declarat impozitul forfetar la suma datorata si nu la suma impozit minim? Trebuie sa fac rectificative? Trebuie mentionat faptul ca impozitul datorat pe fiecare trimestru este zero.
Ultima modificare: Vineri, 5 Martie 2010
popa olivia, utilizator
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 10:34, 5 Martie 2010
suma datorata este mai mare decit impozitul minim ?
-pe fiecare trimestru in parte , am uitat sa precizez ( trim 2,3 si4)
Ultima modificare: Joi, 4 Martie 2010
Magda Staicu, Consultant fiscal
suma datorata este zero pe fiecare trim
trebuia declarat si virat impozitul minim, asa cum prevede codul fiscal , modificat de la 01.05.2009
Vedeti art 18 pentru stabilirea sumei minime datorate si art 34 pentru plata si declarare
Vor trebui facute declaratii rectificative ; daca ati intocmit/depus declaratia 101( in cazul in care nu ati fost cumva micro cu impozit pe venit in 2009) , va trebui si ea modificata
Vor fi si majorari de la data fiecarui termen de plata ( 25.07,25.10 si /sau 25.01/25.02 (depinde aici de data la care ati decis inchiderea anului fiscal 2009) la zi.
Sper ca ceea ce am spus sa se potriveasca cu speta dvs, pentru ca nu ati dat toate datele necesare : ce fel de firma ati fost in 2009(profit sau micro) , cind ati depus 101 ...
Daca nu se potriveste raspunsul meu cu speta Dvs,reveniti va rog

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit profit dec 2009 COCA2302 COCA2302 Buna ziua am urmatoarea situatie: trim 1-profit- 11749 declarat si platit trim 2-profit-15371 declarat si platit trim 3-profit-9290 declarat si platit trim ... (vezi toată discuția)
Declaratie 100 trim 4 depusa pe 0 ASKIM3GET ASKIM3GET Buna ziua Este gresit daca am depus declaratia 100 pe 0 la trim 4 in conditiile in care in primele 3 trim s-a platit impozit minim, iar trim 4 a fost ... (vezi toată discuția)
Declaratia 101 STEFAN ALINA STEFAN ALINA Stiu ca e depasit deja subiectul. Am facut declaratia 101 dar am o vaga impresie ca am gresit . Nu imi este clar care este suma de recuperat corecta. Am urm ... (vezi toată discuția)