avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1779 soluții astăzi
Forum Activitate ciciM

Activitate ciciM

Răspuns la discuția Cererea de preschimbare de termen
Multumesc
Judecarea cererii de preschimbare de termen se face cu citarea partilor obligatoriu sau nu?
Imi puteti spune va rog care este temeiul de drept?
Multumesc.
Judecarea cererii de preschimbare de termen se face cu citarea partilor obligatoriu sau nu?
Imi puteti spune va rog care este temeiul de drept?
Multumesc.
Răspuns la discuția Uzucapiune -vid legislativ ?????
Va multumesc mult pentru pareri. Vad ca s-a scris ceva in ultima vreme pe tema uzucapiunii. Eu n-am mai putut aceesa pagina in ultima vreme, dar sper sa recuperez de acum inainte.
Va tin la curent cu evolutia dosarului.
Răspuns la discuția Uzucapiune -vid legislativ ?????
Multumesc pentru raspuns.
Sa vad ce se mai intampla la urmatorul termen.
In cazul tau, solicita la Cam. Notarilor daca s-a deschis succesiunea dupa vanzatori si cere sa-ti indice mostenitorii.
Daca nu s-a deschis, te judeci cu statul.
Bafta multa.
Am o uzucapiune pentru casa si teren.
Terenul a fost cumparat in urma cu 50 ani printr-o chitanta de mana. Vanzatorul de atunci detinea terenul in baza unei Ordonante de adjudecare. Stapanise terenul vreo 20 ani.
Acum traieste doar sotia vanzatorului care nu-mi contesta dreptul.
Instanta imi cere sa scot de la Arhivele Nationale copie de pe Ordonante de adjudecare.
Arhivele imi raspund ca aceasta ordonanta nu este de adjudecare si nu-l priveste pe vanzatorul de atunci.
Ce pot face cu dosarul, este in faza de efectuare a expertizelor?
Cum pot obtine totusi titlu, avand in vedere ca toata strada pe care se afla imobilul a apartinut aceluiasi vanzator, dar toti ceilalti oamenii si-au rezolvat problema de mult......
Cred ca este o greseala ori in chitanta de mana cu care s-a vandut terenul ori in evidenta de la Arhivele Nationale.
Ce ma sfatuti?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Cadastru - Ajutor!!!
Va multumesc pentru raspuns amandurora.
La cartea funciara imi cere titul pe intreaga suprafata, iar eu nu am decat pe 500 mp. Pe cei 85 nu am nici un titlu. Nu stiu daca merge pe declaratii. Maine merg la cf si am sa intreb.
La uzucapiune m-am gandit si eu, dar pe cine chem in judecata?
Astept in continuare parerile voastre.
Multumesc.
Buna,
Am nevoie de un sfat!!!
Sunt proprietara pe un teren (act de vanzare - cumparare) din 1960, in suprafata de 500mp (asa e trecut in contract).
In momentul de fata vreau sa-i fac cadastru si din masuratori a rezultat o suprafat cu vreo 85 mp mai mare.
Cum pot face sa obtin titlu si pe aceasta suprafata. Mentionez ca cei de la care am cumparat sunt decedati.
Astept sugestiile voastre.
Multumesc
Răspuns la discuția probleme intretinerecopil
Actiune in instanta sa-l obligati la plata pensiei de intretinere
Răspuns la discuția Testament olograf
Da, asa este, nu sunt rezervatate, dar avand in vedere ca e vorba de un testament olograf prin care se transmite un apartament si un TEREN, este oare recunoscut, are putere acest testament? Produce efecte sau imi poate cere nulitatea lui?
Multumesc.