Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru - Ajutor!!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru - Ajutor!!!

Buna,
Am nevoie de un sfat!!!
Sunt proprietara pe un teren (act de vanzare - cumparare) din 1960, in suprafata de 500mp (asa e trecut in contract).
In momentul de fata vreau sa-i fac cadastru si din masuratori a rezultat o suprafat cu vreo 85 mp mai mare.
Cum pot face sa obtin titlu si pe aceasta suprafata. Mentionez ca cei de la care am cumparat sunt decedati.
Astept sugestiile voastre.
Multumesc
Pentru diferenta de 85m poti solicita in instanta UZUCAPIUNEA
...eu zic ca e suficienta o expertiza topo si declaratiile vecinilor ca nu le afecteaza proprietatea aceasta modificare a suprafetei in c.f...nu poti uzucapa daca esti proprietar...si ,asa zisa diferenta este practic o cota indiviza din intreg...(85/suprafata totala)...si uzucapiunea unei cote indivize este imposibila...pentru ca uzucapiunea este transformarea unei stari de fapt intr-o stare de drept...si nu pot poseda faptic o cota indiviza...
Va multumesc pentru raspuns amandurora.
La cartea funciara imi cere titul pe intreaga suprafata, iar eu nu am decat pe 500 mp. Pe cei 85 nu am nici un titlu. Nu stiu daca merge pe declaratii. Maine merg la cf si am sa intreb.
La uzucapiune m-am gandit si eu, dar pe cine chem in judecata?
Astept in continuare parerile voastre.
Multumesc.