avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru - Ajutor!!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru - Ajutor!!!

Buna,
Am nevoie de un sfat!!!
Sunt proprietara pe un teren (act de vanzare - cumparare) din 1960, in suprafata de 500mp (asa e trecut in contract).
In momentul de fata vreau sa-i fac cadastru si din masuratori a rezultat o suprafat cu vreo 85 mp mai mare.
Cum pot face sa obtin titlu si pe aceasta suprafata. Mentionez ca cei de la care am cumparat sunt decedati.
Astept sugestiile voastre.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ciciM , utilizator 00:10, 15 Februarie 2006
Pentru diferenta de 85m poti solicita in instanta UZUCAPIUNEA
...eu zic ca e suficienta o expertiza topo si declaratiile vecinilor ca nu le afecteaza proprietatea aceasta modificare a suprafetei in c.f...nu poti uzucapa daca esti proprietar...si ,asa zisa diferenta este practic o cota indiviza din intreg...(85/suprafata totala)...si uzucapiunea unei cote indivize este imposibila...pentru ca uzucapiunea este transformarea unei stari de fapt intr-o stare de drept...si nu pot poseda faptic o cota indiviza...
Va multumesc pentru raspuns amandurora.
La cartea funciara imi cere titul pe intreaga suprafata, iar eu nu am decat pe 500 mp. Pe cei 85 nu am nici un titlu. Nu stiu daca merge pe declaratii. Maine merg la cf si am sa intreb.
La uzucapiune m-am gandit si eu, dar pe cine chem in judecata?
Astept in continuare parerile voastre.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

C.f.- posesie faptica helenap helenap buna ziua. va rog sa ma lamuriti ce inseamna in c.f. posesie faptica de la localizare a unui teren intravilan, si cum as putea sa intru in proprietate daca-l ... (vezi toată discuția)
Help- drept civil rdu rdu Va rog sa ma ajutati.... Speta. Doua suprafete de teren invecinate cu alee de trecere cota indiviza. Unul dintre proprietari invoca prescriptia achizitiva pt ... (vezi toată discuția)
Teren mai mare decat in cf je_suis je_suis anul trecut am luat un teren pt contructia unei case. In CF sunt cu vreo 180m2 mai putin decat ridicarea topo pe care o avea proprietarul. Eu am obtinut ... (vezi toată discuția)