avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate mario08

Activitate mario08

Buna ziua
Redeschid acest thread , fiindca mi sa parut cel mai apropiat situatiei/intrebarilor la care doresc sa primesc raspuns , dar despre ce este vorba :
- Un coleg de al meu de la serviciu a fost angajat pe 18.10.2011 si pana in prezent a avut 10 zile de concediu medical , adica pana in 6.08.2012
Insa incepand de pe 6.08.2012 el se afla in medical si maine ( 29.08.2012 ) va fii operat de hernie de disc
El urma ca pe 22.09.2012 sa intre in concediu de odihna , astfel ca va dati seama ca cel putin pana la sfarsitul anului el nu va mai fii apt de serviciu de paza
Acum va adresez 2 intrebari in numele lui :
- Daca este in concediu medical , el mai poate primii banii pe concediul de odihna ?
- Concediul de odihna se va diminua ca perioada din cauza concediului medical ?
Va multumesc anticipat de raspunsuri
Revin cu un raspuns destul de bun in cazul meu si anume ca operatoarea de la vodafone care mi-a raspuns si dupa ce i-am explicat situatia mea , invocand declaratia 14.1 din contractul cu vodafone mi-a facut o reducere de jumatate din abonament ( 15- 7,5 = 7,5 euro cu tva ) pe o perioada de 3 luni incepand cu 23.08.2012 ( perioada estimata de ea ca se va rezolva prb. cu semnalul in zona )
Sper totusi sa se rezolve prb. semnalului in zona mai repede , fiindca atfel imi vor creste costurile la rcs daca nu pot folosi de acasa serviciile vodafone
Multumesc de raspuns , dar ca si in alte situatii si in cazul meu sint tot "la mana" lor/a lui vodafone
Asta deoarece dispozitia art. 14.1 din contractul cu Vodafone este specificat urmatoarele :

- 14.1. Indisponibilitatea Serviciului
- În cazul în care Clientul nu va putea folosi serviciile Vodafone datorită unor defecţiuni în sistemul GSM/UMTS al Vodafone, la solicitarea Clientului, taxa lunară de abonament va fi redusă proporţional cu perioada în care Clientul nu a beneficiat de servicii, cu titlu de
despăgubiri.
- Reducerea taxei lunare de abonament se va evidenţia în factura din luna imediat următoare perioadei de nefuncţionare.
- Cu excepţia celor prevăzute mai sus, Vodafone nu răspunde pentru daune,oricare ar fi acestea, a căror existenţă Clientul ar pune-o pe seama nefuncţionării serviciului telefonic.

Chiar o sa -ii sun si o sa invoc aceasta dispozitie si sa vad ce raspuns imi vor da
Buna ziua
Am si eu o intrebare la dumneavoastra pentru situatia in care ma aflu , cum o pot rezolva legal in prezent :

Anul trecut in decembrie ( 2011 ) am facut o portare de la ... la ....
Astfel ca in urma acestei situatii si a ofertelor de sezon/sarbatori am achizitionat un LG E730 cu 82 roni pentru un abonament de 15 euro/luna pe 2 ani ( Mega 8 + 500Mb internet )
Problema este cu semnalul de la ei/vodafone in sensul ca in locuinta in care locuiesc doar pe langa geam si in anumite locuri ( foarte putine ) pot aveea un semnal multumitor ( 3/4 liniute GPRS ) si nici vorba de semnal 3G , iar in majoritatea locuintei raman fara semnal ( chiar si pe holul blocului )
Eu locuiesc intr-un bloc cu 10 etaje la parter , avand grilaj metalic ( ca de traim in RO ) si pe bloc exista un releu/antena de la ....
Am incercat si cu cartelele de la ceilalti operatori din RO :
- ... - semnal ceva mai bun si in orice colt al locuintei nu se pierde semnalul
- ... - fiind abonat rcs si idem ...
- ... - in acest caz semnalul fiind cel mai bun din cauza releului/antenei de pe bloc
Pe la inceputul lunii trecute am trimis mai multe e-mail-uri si scris pe forumul ... despre problema mea , insa in afara de o mica ameliorare nu sa schimbat deloc situatia si semnalul se pierde in continuare in peste jumatate din suprafata locuintei
Ei mi-au raspuns ca voi fii contactat de personalul autorizat , da in ce situatie si cand............
Astfel ca ma vad nevoit sa folosesc telefonul lor doar pe langa geam sau prin mijlocul casei la peste 1,50m inaltime de la dusumea
Le-am scris in e-mail-uri ca daca nu vor rezolva situatia cu semnalul ma vad nevoit sa renunt la contractul/abonamentul facut cu ei pe 2 ani
Va intreb pe dumneavoastra in situatia mea pe baza carui legii sau cum ar trebui procedat legal la renuntarea la abonamentul in cauza , fara ca ei sa mai invoce varii motive/taxe de reziliere
Pana la urma ei m-au adus in aceasta situatie si teoretic nu as fii eu vinovatul si de aceea nu doresc sa le platesc nu stiu ce taxe de rezilere daca nu este din cauza mea
Sper sa imi fii inteles doleanta/intrebarea si multumesc anticipat de raspuns
Redeschid acest subiect pentru urmatoarea situatie :
- La sfarsitul lui August 2011 ( 30 August 2011 ) m-am angajat la o societate pe actiuni , unde lucrez si in prezent
Am incercat/intrebat seful ierarhic la sfarsitul anului 2011 daca mi-se poate plati banii pe c.o cuvenit pe cele 4 luni din 2011 , primind raspuns ca nu se poate
Acum cand se apropie cele 11 luni dupa care pot efectua c.o ( fiind considerat ca nou angajat si numai dupa 11 luni pot efectua c.o ) am facut o cerere in care sa figurez ca as lucra normal in continuare , insa fiind practic in c.o pe 2012 ( deci salariul sa imi mearga in continuare normal )
Insa cand am intrebat despre banii cuveniti pe c.o din 2011 aferent celor 4 luni ( ca zile mi-se dau in continuare cumulate cu zilele de c.o pe 2012 , in total 36 zile - 27/2012 + 9/2011 ) mi-sa raspuns ca se vor baga si acestia in salariu
Acum as dori sa stiu daca eu doresc ca banii cuveniti pe cele 9 zile din c.o din 2011 i-as putea lua separat ca o lichidare ( la aceasta firma existand avans si lichidare ) , iar pe cei pentru c.o din anul in curs sa mearga in continuare cum am scris mai sus
Cum se calculeaza in prezent banii cuveniti pentru un c.o si daca acesti banii sant impozitati precum un salariu sau doar anumite impozite si care sant acestea
Multumesc anticipat de raspunsuri
Multumesc de raspuns si stiam si eu ca legea 333/2003 prevede ceea ce mi-ati raspuns d-voastra
Insa in situatia mea , atat firma de paza cat si beneficiarul sint una si aceeasi firma/societate comerciala
Paza pe exteriorul magazinului fiind asigurata de agentii propii de paza, doar interiorul magazinului si pe timp de zi exista serviciu de paza al unei firme de paza
Daca totul ar fii corect precum zice legea , ar insemna ca si politia sa stie despre aceasta situatie a lipsei cabinelor de paza pe colturile/extremitatile magazinului
Totusi 2 cabine de paza exista , insa pe terasa magazinului si in cele 4 colturi externe numai sint amplasate pe motivul ca primaria nu le-a dat acceptul amplasarii unor astfel de cabine
Totusi intr-un final sau gandit sa ne deschida pe 2 laturi din 4 , niste usi acolo unde exista usi duble si sa avem si spatiul/conditiile legale de repaus in aceste conditii meteo de afara
Insa probabil ca temperaturile scazute de peste - 10 grade ia determinat la aceste masuri , fiindca pana sa vina aceasta perioada cu temperaturi de peste - 10 grade nu au avut nici un fel de intentie legat de spatiul/amplasamentul legal de repaus
Ori totusi sa patrulezi pe afara la o tura de 12 ore chiar si la temperaturi intre 0 grade si - 10 grade mi-se pare inuman , in ziua de azi
Mai mult doresc sa ma informez personal ce spune/scrie legea referitor la situatia mai sus amintita
Stiu ca exista solutia cu reclamatia , insa tot atat de bine traind in Ro sau intalnit destule cazuri de coruptie ( de-a inchide gura inspectorilor intr-un fel ) si angajatul sa ramana pe din afara
Da , intr-adevar la majoritatea firmelor acum oricat ai incerca sa iti ceri niste drepturi legale si normale ( nu cine stie ce doleante extravagante ) totul merge pana la un punct si acesta de obicei favorabil asa zisilor patroni ( personal nu ii pot numi patroni pe cei care sint azi in Ro in proportie de peste 90% ) incheindu-se cu afirmatia :
- Daca nu iti convine , esti liber
Asta deoarece am ajuns o tara de pandari si firmele in cauza sau care au astfel de servicii isi schimba agenti mai rau ca pe "ciorapi"
Vrei sa muncesti corect si nu poti , trebuind sa induri o batae de joc la marea majoritate a firmelor din Ro
Revenind la subiect si ca sa va faceti o idee de cele scrise mai sus , aseara au deschis majoritatea usilor pe interiorul magazinului acolo unde sint duble si caldura functiona pe centrala propie in ideea ca sa nu se sparga tevile de la gerul de afara , iar noi agenti din 3 asa zise spatii de adapost doar unul aveea caldura
Deci sa inteleg pana la urma ca in afara de art. 5 alin. b , alta cale legala nu exista
Celelalte variante cad , fiindca trebuie asigurata paza externa a magazinului atat timp cat nu este deschis ( intre 11 -15 ore in functie de zile , mai multe ore in week-end )
Buna ziua si imi cer scuze daca sa mai discutat pe urmatorul subiect , nereusind sa il gasesc
Sa incep cu inceputul - Sint agent de paza extern la o societate comerciala - un mare magazin comercial - si as dori si eu cateva lamuririi legale vis-a-vis de urmatoarea situatie ( mai ales pe timpul iernii ) :
La magazinul respectiv se asigura paza exterioara pe timpul cat este inchis magazinul ( de regula noapte si in zilele declarate libere legal ) cu agenti de paza propii , cu toate ca in interiorul magazinului exista firma de paza care asigura paza interioara a magazinului
Vara dupa cum va dati seama nu exista probleme legate de timpul favorabil , insa acum pe timp de iarna problema este destul de acuta si anume :
- Magazinul/Societatea comerciala nu detine cusete/chioscuri dedicate pentru paza si astfel sintem nevoiti sa induram frigul/gerul in aceasta perioada pe perioada desfasurari serviciului de seara/noapte
Trebuie sa mentionez ca ni-se da cate 0,5kg de ceai pe tura si mai nou acum sau hotarat sa lase deschise niste usi pe laturile magazinului unde sint usii duble
Problema este insa ca in acele spatii dintre usile duble din cauza ca exista diferite metode de incalzire ( aer conditionat si/sau incalzire de la centrala ) va dati seama ca variaza ( cel putin cu aerul conditionat acum pe aceste geruri = aproape de 0 )
Am adus in discutie problema cu cusetele/chioscurile dedicate de paza si am primit un raspuns destul de bizar ( cel putin pentru mine ) :
- Nu ii lasa sa amplaseze primaria astfel de cusete/chioscuri pe langa magazin , fiind pe domeniul public aceste amplasamente ( magazinul fiind situat chiar langa primaria unui sector al Bucurestiului )
Culmea este ca acum de sarbatori in schimb pe langa magazin au fost zeci de standuri/mese ale diferitiilor comercianti care isi vindeau marfa
Acum vin si intreb :
- Cum pe diferitii comercianti cu masute/corturi sint/au fost lasati pe acest domeniu public sa isi vanda marfurile , iar pentru o societate comerciala care are un serviciu de paza permanent nu este lasata sa isi amplaseze niste cusete/chioscuri dedicate serviciului de paza permanent ?
Legea ce spune/scrie referitor la situatia de mai sus si mai ales ca intra in domeniul Protectiei Muncii
Multumesc anticipat de raspuns
Răspuns la discuția Recalculare pensie
Buna ziua si continui si eu pe acest subiect si anume :
- Mama mea este pensionara pe caz de boala si in prezent are o pensie de 700roni , iar zilele trecute a primit o decizie de la casa de pensie Bucuresti precum ca in ultimi 3 ani ( 01.06.2008 - 01.05.2011 ) ar fii primit un "surplus" de 1122roni din cauza recalculari gresite a punctului de pensie prin legea 263/2010 parca
Stau si ma intreb ce vina are ea precum si alti pensionari care au fost folositi pentru alegeri ( cand au marit pensile de 2 ori ) ca in prezent sa li-se dea "cate un picior in fund" ca numai au nevoie de pensionari
Revenind la problema/situatia de mai sus ce ar trebui/sau unde ar trebui sa se adreseze pt. contestatie ?
Cine ar trebui tras la raspundere pentru astfel de situatii , mai ales ca sunt convins ca mama mea nu este singurul caz din Ro
Daca este totusi sa se puna in aplicare aceea decizie , aceea suma se va opri din urmatoarele 1-2 pensii sau se va opri esalonat ( 1122 : 36 = 31,166/luna ) , cum este legal ?
Va multumesc anticipat de raspuns/solutii