avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Activitate djkrys5

Activitate djkrys5

Multumesc frumos pentru informatii , intr-adevar suma este mult mai mare de 10.000 eur , ei trebuie sa apara la capitalul propriu , aceasta ghidusie fiind-umi necesara la obtinerea unei licente. Acesti bani nu vor fi cheltuiti ci retrasi dupa aprox 2 ani.
Acesti bani trebuie sa apara la capitaluri propii in bilant , numai stiu la ce pozitie sau rubrica!
Majorez capitalul propriu prin depunere numerar si nu creditare firma , acesti nu ii folosesc pe parcursul a 2 ani , dupa care intentionez sa ii retrag.Nu se face prin reducerea capitalului la fel ca si la depunere ( drum la Registrul Comertului )?
Scuze nu ma pricep , dar din cate stiu capitalul social nu este acelasi lucru cu capitalul propriu. Astept pareri avizate!
Intentionez sa majorez capitalul propriu prin depunere de numerar. Peste 2 ani vreau sa retrag acest capital , la retragere se percepe impozit ca pe dividende?

Multumesc frumos!
Multumesc frumos!
Chiar nu stie nimeni? exista norme metodologice la aceasta ordonanta?
Va rog sa-mi spuneti unde anume face referire stricta OUG 36 / 2010 la perioada de max 60 de zile concediu medical ( cumulat pe perioada unui an ) in loc de 90 de zile cum era inainte , pana la obtinerea prelungirii concediului de catre medicul expert / asigurari sociale?

Multumesc frumos!
Multumesc , dar sincer din articolele de mai sus am inteles ca trebuie sa trec cursul de schimb pe factura fiscala - intreb nr 3!
Cum ramane cu numerotarea , intreb 1 si 2?

Multumesc , sunt platitor de TVA, inteleg pana la urma ca e lunar!
Buna ziua ,

Am urmatoarea speta: trebuie sa emit o factura externa in EUR pentru un client in UK , fara TVA pe baza VAT ID comunicat de ei.Intrebarile care decurg de aici:
1. firma este nou infiintata, trebuie sa emit si factura fiscala pe langa aceea factura externa/invoice?
2. inteleg ca aceste facturi fiscale ( pe care vreau sa le personalizez ) se numeroteaza, nr facturii externe este acelasi cu cel al facturii fiscale?
3. pe factura fiscala in afara de valuta ( eur ) trebuie trecut si echivalentul in ron conf curs de schimb BNR din aceea zi?