avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate amela0382

Activitate amela0382

Buna ziua. As avea nevoie sa stiu, ca nu reusesc sa gasesc in lege. A ramas si acum faptul ca un contract de comodat intre tata si fiu nu este necesar sa se faca la notar?

Multumesc,
Răspuns la discuția pasaport minor
Unde anume trebuiesc platite? Din ce am citit ca si acte trebuiesc: Certificatul de nastere al copilului in original, Cartile de identitate ale parintilor, sau procura in cazul in care nu este unul dintre ei, dovada platii taxelor(nu stiu unde se platesc). Acestea sunt sigur toate actele sau mai sunt si alte cereri, dosare, etc. de care nu mentioneaza pe site ca sa ne faca sa mai facem cateva drumuri?



Multumesc anticipat
Răspuns la discuția indemnizatie retroactiv
Multumesc.Deci ar trebui sa merg sa le intreb pe cele de la prestatii sociale pe ce baza legala au dat banii retroactiv celor care si-au depus dosare si in decembrie 2009
Buna ziua,

Sunt studenta mamica a carei dosar pentru indemnizatie s-a aprobat.Mi-am depus dosarul in martie si ieri 20 mai am primit primii banuti.600 ron indemnizatia + 200 alocatia copilului. Am fost astazi la sediul celor cu prestatiile sociale sa intreb daca mi se dau si banii retroactiv si mi-au raspuns ca "daca imi depuneam dosarul pana in decembrie 2009 ii primeam". Acuma intrebarea mea este: Daca mamicile care si-au depus dosarul in decembrie au primit banii retroactiv din iunie,(deci au depasit si ele limita de 60 de zile de data publicarii legii in monitorul ofiaical), noi care am depasit cu inca 2-3 luni limita de ce nu am avea dreptul sa-i primim retroactiv!? Baietelul are 16 luni
Buna, Ma numesc Amela sunt studenta la facultate de stat la zi din 2007 si sunt mamica din 2 ianuarie 2009(atunci in anul 3). Din ce stiam noi nu era cu indemnizatii decat pentru mamicile care au lucrat un cu un an inainte, nu si pentru studente .Acum avand mai mult timp sa rasfoiesc internetul, am citit ca primesc si mamicile studente. Eu primesc doar alocatia copilului, cea de 200 ron. Acum sunt in anul 4. Mai pot depune dosarul pentru indemnizatie?!Adica mai pot primi ceva macar din momentul in care depun dosarul!?Ca banuiesc ca pe anul trecut nu mai pot recupera nimic...Mi-ati fi de mare ajutor mai ales ca anul acesta am si licenta si avem mare nevoie de bani.Copilul are un an si 2 luni. Multumesc
Buna, Ma numesc Amela si sunt mamica din 2 ianuarie 2009 cand eram studenta in anul 3 la zi la facultate de stat. Din ce stiam noi atunci nu era cu indemnizatii decat pentru mamicile care au lucrat un cu un an inainte, nu si pentru studente .Acum avand mai mult timp sa rasfoiesc internetul, am citit ca primesc si mamicile studente. Eu primesc doar alocatia copilului, cea de 200 ron. Acum sunt in anul 4. Mai pot depune dosarul pentru indemnizatie?!Adica mai pot primi ceva macar din momentul in care depun dosarul!?Ca banuiesc ca pe anul trecut nu mai pot recupera nimic...Mi-ati fi de mare ajutor mai ales ca anul acesta am si licenta si avem mare nevoie de bani.Copilul are un an si 2 luni. Multumesc