avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate mariomarginean

Activitate mariomarginean

Răspuns la discuția Cum poti scapa de politia rutiera
Am auzit ceva de genu, ca daca nu au echipamentul complet pe ei poti pleca linistit oricare ar fi motivul opririi, este adevarat sau nu?
Sau in cazul in care te opresc cu radarul ce poti face?
Am si eu o nedumerire de ceva timp incoace, sunt curios cum poti scapa in cazul in care te opreste politia rutiera ? Imi puteti da cateva idei in conformitate cu legea?
avocatPetre a scris:

uite, un om suparat pe buna dreptate!..:) se mai intampla si chestii de genul asta.. ce o fi zis ala cu tv-ul si ala cu denuntul calomnios ptr furt: asta are fatza de smecher hai sa i fac figura cu politia.. politia.. care e obligata sa se prezinte la orice apel.. cand v-a vazut.. tot asa.. ia uite si la intelectualul asta.. numai cand ne priveste si ne facem sa parem prosti.. ia sa-i mai taiem din nas.. si uite asa ai ajuns, stimate domn, sa fii luat in colimatorul politiei:rofl:.. in orice caz.. sper sa ti treaca supararea si sa ti vezi de drumul tau in viata fara alte incidente.. toate cele bune, iti doresc1



Unde dai si unde creapa, uite ca tipu care a chemat politia la faza cu TV-ul e un crispat si jumatate si pana la urma politia l-a amendat pe el ca ia chemat degeaba, si la faza cu furtu l-a luat un pic un avocat ieri la 11 metri pe politistul respectiv , si daca tie ca avocat ti se pare normal sa porti pe toata lumea in stanga si in dreapta sincer nu a-si apela la serviciile tale.
Eu sunt curios pentru ce se mai imprumuta statul pentru aceste probleme daca legea devine obligatorie, si contribuabilul va plati acea asigurare impotriva calamitatilor naturale #-o oare ne fura statul pe fata, din nou?
Răspuns la discuția Sugestie articol-concubinajul
In postul acesta regasesc o ideea de a mea pe care am transpus-o intr-un post, cum ca este necesara decretinizarea omenirii
Toata ideea mi-a venit de cand m-am mutat in Cluj si am observat ca unii oameni fac abuz de drepturile lor, cum ar fi ca intr-o seara m-am trezit cu politia la usa pentru ca ma uitam la televizor, volum mediu vreau sa mentionez, dar mai tare m-am umflat in pene astazi cand am fost tarat la politie din cauza ca la un tip i s-a parut logic ca eu ia-si fi furat telefonul chiar daca i-am demonstrat ca nu eu i l-am furat.
Deci, propun o campanie de decretinizare a romanilor care cred ca unele drepturi sunt numai pentru ei si ceilalti sunt mai prosti, si nu benefiiaza de aceste drepturi, nu situ exact cum sa decurga aceasta campanie, eventual sa se posteze undeva, candva cate o lege pentru situatii mai uzuale, gen orar de liniste publica, acuzatie calomnioasa, furt , lucruri de genul, pentru a decretiniza odata aceasta Romanie care e tot mai cretina pe zi ce trece.#-o
Răspuns la discuția acuzatie calomnioasa
Poate ca dumneavoastra domnule flipi vi se pare normal sa fiti asaltati de oameni cand iesiti de tenis, inot sau stiu eu ce sport ati practica ca si cum a-ti fi furat un lucru, doar pentru ca socializati cu lumea de pe acolo si vi s aduc acuzatii ca a-ti fi complici pe cand nici nu va cunoasteti cu persoanele respective, si cand iesiti de la dus in prosop sa fiti asaltati de politie precum un hot, si dupa aceea sa fiti tarat la sectia de politie unde sa mai stati sa mai asteptati inca vreo ora buna, sa nu mai zic ca era si lume in vestiar si probabil ca nici dumneavoastra nu v-ar fi dat bine la imagine acest lucru, mai ales ca aveti o functie, in plus tipul respectiv pana sa finalizeze declaratia la politie, si-a tot schimbat parerea si declaratia, ba eu am furat, ba altcineva, ba eu, ba altcineva.
Dar intrebarea cheie era alta, ce am eu de castigat daca depun plangere penala, referitor la daune morale?
Răspuns la discuția acuzatie calomnioasa
flipi a scris:

Învinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plângere, cu privire la savârsirea unei infractiuni de catre o anume persoana, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Producerea ori ticluirea de probe mincinoase, în sprijinul unei învinuiri nedrepte, se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
In primul rand, denuntarea calomnioasa presupune o plangere din partea celui afectat de denuntul calomnios. In rest, textul este clar, este necesar ca invinuirea facuta prin plangerea penala sa fie una mincinoasa adica nereala, bineinteles sa existe vinovatie. Ideea este ca cei care fac o plangere penala impotriva unei persoane sa o faca cu responsabilitate, pentru ca altfel isi asuma un risc, acela al raspunderii pentru denuntare calomnioasa, dar numai daca sunt intrunite conditiile acestei infractiuni, deci nu in mod automat.



Nu vad de ce nu sunt implinite conditiile acestei infractiuni, din moment ce el m-a acuzat si nu a gasit nimic asupra mea, cu politia si martori de fata, si a continuat acuzatiile
Buna, astazi am fost acuzat de catre un tip ca ia-si fi furat telefonul, toata faza s-a intamplat la un bazin de inot unde tipul respectiv avea dulapul sub al meu, cand am iesit din bazin m-a asteptat cu politia, i-am deschis dulapul i-am aratat ca nu am nimic din lucrurile lui, dar el a continuat acuzatia cum ca eu am povestit cu niste tipi inainte, intradeavar am povestit in vestiar, si a spus ca ei sunt complicii mei, a continuat acuzatia dupa ce i-am demonstrat ca nu am nimic din ce sustinea el ca i s-a furat si politia sectorului a chemat un politist de proximitate care se ocupa de studenti, am fost dus la sectie, pus sa asptept vreo ora, declaratii, politistul tot ma "ameninta" cu detectorul de minciuni, oricum pierdere de vreme pentru mine, care nu am facut nimic.
Intrebare care ar fi, asi putea depune plangere penala pentru acuzatie calomnioasa pentru ca mi-a denigrat imaginea si am pierdut vremea umbland pe la politie cu declaratii si chestii de genu? Si daca da, ce asi avea de castigat din acea plangere penala?