Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzatie calomnioasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzatie calomnioasa

Buna, astazi am fost acuzat de catre un tip ca ia-si fi furat telefonul, toata faza s-a intamplat la un bazin de inot unde tipul respectiv avea dulapul sub al meu, cand am iesit din bazin m-a asteptat cu politia, i-am deschis dulapul i-am aratat ca nu am nimic din lucrurile lui, dar el a continuat acuzatia cum ca eu am povestit cu niste tipi inainte, intradeavar am povestit in vestiar, si a spus ca ei sunt complicii mei, a continuat acuzatia dupa ce i-am demonstrat ca nu am nimic din ce sustinea el ca i s-a furat si politia sectorului a chemat un politist de proximitate care se ocupa de studenti, am fost dus la sectie, pus sa asptept vreo ora, declaratii, politistul tot ma "ameninta" cu detectorul de minciuni, oricum pierdere de vreme pentru mine, care nu am facut nimic.
Intrebare care ar fi, asi putea depune plangere penala pentru acuzatie calomnioasa pentru ca mi-a denigrat imaginea si am pierdut vremea umbland pe la politie cu declaratii si chestii de genu? Si daca da, ce asi avea de castigat din acea plangere penala?

Învinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plângere, cu privire la savârsirea unei infractiuni de catre o anume persoana, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Producerea ori ticluirea de probe mincinoase, în sprijinul unei învinuiri nedrepte, se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
In primul rand, denuntarea calomnioasa presupune o plangere din partea celui afectat de denuntul calomnios. In rest, textul este clar, este necesar ca invinuirea facuta prin plangerea penala sa fie una mincinoasa adica nereala, bineinteles sa existe vinovatie. Ideea este ca cei care fac o plangere penala impotriva unei persoane sa o faca cu responsabilitate, pentru ca altfel isi asuma un risc, acela al raspunderii pentru denuntare calomnioasa, dar numai daca sunt intrunite conditiile acestei infractiuni, deci nu in mod automat.
din experienta, va zic ca puteti s-o depuneti inca de pe acum, deoarece sa speram ca ii speriati pe acuzatori si poate in acest fel se vor potoli.
Puteti formula plangere penala pentru denunt calomnios conf.art.259 c.pen,in situatia in care nu aveti nicio implicare.
flipi a scris:

Învinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plângere, cu privire la savârsirea unei infractiuni de catre o anume persoana, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Producerea ori ticluirea de probe mincinoase, în sprijinul unei învinuiri nedrepte, se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
In primul rand, denuntarea calomnioasa presupune o plangere din partea celui afectat de denuntul calomnios. In rest, textul este clar, este necesar ca invinuirea facuta prin plangerea penala sa fie una mincinoasa adica nereala, bineinteles sa existe vinovatie. Ideea este ca cei care fac o plangere penala impotriva unei persoane sa o faca cu responsabilitate, pentru ca altfel isi asuma un risc, acela al raspunderii pentru denuntare calomnioasa, dar numai daca sunt intrunite conditiile acestei infractiuni, deci nu in mod automat.

Nu vad de ce nu sunt implinite conditiile acestei infractiuni, din moment ce el m-a acuzat si nu a gasit nimic asupra mea, cu politia si martori de fata, si a continuat acuzatiile
mariomarginean, utilizator
Poate ca dumneavoastra domnule flipi vi se pare normal sa fiti asaltati de oameni cand iesiti de tenis, inot sau stiu eu ce sport ati practica ca si cum a-ti fi furat un lucru, doar pentru ca socializati cu lumea de pe acolo si vi s aduc acuzatii ca a-ti fi complici pe cand nici nu va cunoasteti cu persoanele respective, si cand iesiti de la dus in prosop sa fiti asaltati de politie precum un hot, si dupa aceea sa fiti tarat la sectia de politie unde sa mai stati sa mai asteptati inca vreo ora buna, sa nu mai zic ca era si lume in vestiar si probabil ca nici dumneavoastra nu v-ar fi dat bine la imagine acest lucru, mai ales ca aveti o functie, in plus tipul respectiv pana sa finalizeze declaratia la politie, si-a tot schimbat parerea si declaratia, ba eu am furat, ba altcineva, ba eu, ba altcineva.
Dar intrebarea cheie era alta, ce am eu de castigat daca depun plangere penala, referitor la daune morale?
mariomarginean, utilizator